به گزارش خبرنگار دانشگاه کیوسنا، هفته‌ای که گذشت، خبر‌هایی از جنس صنفی، فرهنگی و دانشجویی در سطح دانشگاه‌ها منتشر شد. برخی از این اخبار دانشجویان زیادی را دربر گرفت و برای آن‌ها حائز اهمیت بود. گزیده‌‍ای از مهم‌ترین اخبار صنفی و فرهنگی دانشگاه‌ها در هفته گذشته را مرور می‌کنیم.

معتمدی: رشد ۳۰ درصدی ظرفیت خوابگاه‌های امیرکبیر

دانشگاه امیرکبیر در سال کرونایی و با وجود محدودیت‌های مالی توانسته با ساخت خوابگاه‌های جدید ۳۰ درصد به ظرفیت اسکان دانشجویان خوابگاهی اضافه کند.احمد معتمدی، رئیس دانشگاه امیرکبیر گفت: از سال ۹۳ که مسئولیت ریاست دانشگاه را پذیرفتم یکی از برنامه‌های اصلی رسیدگی به خوابگاه‌ها بود که آن را در راس فعالیت‌ها گذاشتیم؛ بنابراین درحال حاضر ظرفیت خوابگاه‌های دانشگاه امیرکبیر ۳۰ درصد رشد یافته است.

وی افزود: همچنین در سال‌های گذشته با تعمیرات اساسی و تجهیز خوابگاه‌ها رتبه خوابگاه‌های دانشگاه از سطح ۴ و ۵ به سطح یک و دو ارتقا یافته است.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیردر خصوص تاسیس سلف‌های غذا خوری جدید در این دانشگاه اظهار داشت: همچنین مشکلات مربوط به سلف‌های تغذیه دانشجویان نیز برطرف و سلف‌های جدید تاسیس شده تا دیگر شاهد صف‌های طولانی دانشجویان برای دریافت غذا نباشیم.

 

تیتر پنج شنبه // کمیسیون آموزش مجلس آخرین تصمیم طرح شفافیت دانشگاه آزاد را می‌گیرد /تعطیلی خوابگاه‌های دانشجویی در آستانه نوروز

 

صندوق رفاه دانشجویان شرایط بازپرداخت بدهی دانشجویان بورسیه را اعلام کرد

 شرایط بازپرداخت بدهی دانشجویان بورسیه و استفاده کنندگان از فرصت تحقیقاتی کوتاه مدت از سوی صندوق رفاه دانشجویان اعلام شد.

بر این اساس، آن دسته از دانشجویان و دانش آموختگانی که قصد بهره مندی از مزایای بورس تحصیلی داخل یا خارج از کشور را در حین تحصیل داشته و یا با استفاده از فرصت تحقیقاتی کوتاه مدت قصد ادامه تحصیل و اعزام به خارج از کشور را دارند، قبل از اخذ هر گونه مجوز از مراجع ذی صالح، ملزم به تعیین وضعیت بدهی خود با صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم هستند.

همچنین دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مکلفند این گروه از بدهکاران را به صندوق معرفی کنند. دریافت اطلاعات بدهکاران مذکور از طریق دسترسی به وب سرویس موسوم به سامانه سجاد سازمان امور دانشجویان نیز صورت می‌پذیرد.

در خصوص آن گروه از بهره‌مندان از بورسیه تحصیلی که پس از پایان دوره تحصیل به کشور باز نمی‌گردند یا اقدام به پرداخت بدهی و تسویه حساب نمی‌کنند نیز، صندوق با همکاری سازمان امور دانشجویان از طریق اسناد ضمانتی که در اختیار سازمان مذکور قرار دارد نسبت به وصول مطالبات اقدام می‌کند.

 

اجرای سامانه «دانشجویار» دانشگاه آزاد چه زمانی کامل می‌شود؟

 سامانه دانشجویار دانشگاه آزاد به منظور یکپارچه سازی فعالیت‌های آموزشی دانشجویان این دانشگاه راه اندازی شده که با وجود بیش از ۸ ماه از راه اندازی این سامانه مشکلات زیادی را برای دانشجویان در ابتدای نیمسال دوم تحصیلی ایجاد کرد که اعتراضات زیادی را از سوی دانشجویان به دنبال داشت.

بر اساس این گزارش، جهانبین، معاون فرهنگی دانشگاه آزاد در خصوص زمان اجرای کامل این سامانه گفت: بعید است که این سامانه قبل از سال به اجرای کامل برسد؛ البته در فاز اول ۲۰ هزار نفر از دانشجویان استان تهران عضو این سامانه شده اند. به خاطر برخی بروکراسی‌ها در دانشگاه آزاد کار متوقف شده است. اما قول می‌دهم که تا پایان ترم تحصیلی جاری لایه اول این کار انجام می‌گیرد و حتی ممکن است فراتر از آن نیز صورت گیرد.

جهان‌بین اظهار کرد: اطلاعات دانشجویان از طریق سامانه آموزشیار وارد این سامانه می‌شود و یک بارکد در اختیار هر دانشجو قرار می‌گیرد و کار او با استفاده از این بارکد انجام خواهد شد.

تیتر پنج شنبه // کمیسیون آموزش مجلس آخرین تصمیم طرح شفافیت دانشگاه آزاد را می‌گیرد /تعطیلی خوابگاه‌های دانشجویی در آستانه نوروز

آخرین وضعیت طرح شفافیت دانشگاه آزاد / کمیسیون آموزش تصمیم نهایی را می‌گیرد

طرح شفافیت مالی دانشگاه آزاد اسلامی که در صحن مجلس با مخالفت روبرو شد برای بررسی بیشتر به کمیسیون آموزش ارجاع و فروردین ماه بررسی خواهد شد.

 طرح شفافیت عملکرد مالی و ماهیت حقوقی دانشگاه آزاد که چندی است با اعتراضات صورت گرفته از سوی اساتید و کارکنان این دانشگاه توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیگیری می‌شود تبدیل به مطالبه عمومی شده است.

پس از پیگیری‌های نمایندگان مجلس طرح ماهیت حقوقی دانشگاه آزاد و تبدیل آن به یک نهاد عمومی و خصوصی که به کمیسیون تلفیق پیشنهاد شده بود که با این طرح در کمیسیون تلفیق مخالفت و پس از بررسی‌های مجدد در صحن مجلس به رای گذاشته شد که نمایندگان با این پیشنهاد موافقت نکردند.

البته طرح شفافیت عملکرد مالی دانشگاه آزاد به اینجا ختم نشد و پیشنهادی که به کمیسیون تلفیق مجلس داده شد با تکمیل آن به طرحی تبدیل و بررسی این طرح به کمیسیون آموزش مجلس سپرده شد.

 

خوابگاه‌های دانشگاه تربیت مدرس تعطیل شد

معاونت دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به سمپاشی خوابگاه‌ها در دو مرحله در ایام تعطیلات عید نوروز و بازسازی برخی از واحدها، کلیه خوابگاه‌های دانشگاه  تا ۱۴ فروردین تعطیل است.

ر این اطلاعیه آمده است: از آنجایی که اتاق‌ها به صورت موقت در اختیار دانشجویان برای کار‌های آزمایشگاهی قرار گرفته است؛ لطفا هنگام خروج از خوابگاه کلیه وسایل خود را تخلیه نمایید و نیز دانشجویانی که از ابتدای شروع ویروس کرونا وسایل آنان در خوابگاه می‌باشد، نسبت به تخلیه وسایل خود اقدام نمایند که این اداره هیچ مسئولیتی در قبال وسایل به جا مانده از شما ندارد.

بعد از تعطیلات ایام نوروز از ۱۴ فروردین دانشجویانی ساکن خوابگاه خواهند شد که مجوز سکونت آن‌ها تا تاریخ ۱۵ تیرماه بوده است. این قبیل دانشجویان برای سکونت لازم است گواهی سلامت از پزشک ارائه کنند تا مجوز سکونت مجدد برای آنان از اداره خوابگاه صادر شود.

 

حجت‌الاسلام مصطفی رستمی در توئیتر هیچ صفحه‌ای ندارد

اخیراً صفحه‌ای به نام حجت‌الاسلام رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در شبکه اجتماعی توییتر ایجاد شده است.

به اطلاع می‌رساند که ایشان فعالیتی در این شبکه اجتماعی ندارد و هرگونه انتساب صفحه توئیتری به ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تکذیب می‌شود.

لازم به ذکر است که مواضع و نظرات حجت الاسلام رستمی پیرامون رخداد‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی از طریق رسانه‌های رسمی و یا صفحه ایشان در شبکه اجتماعی اینستاگرام با نام کاربری Rostaminahad به اطلاع مخاطبان خواهد رسید.

 

دانشگاه معارف اسلامی دانشجو می‌پذیرد

دانشگاه معارف اسلامی از طریق آزمون ورودی اختصاصی دکتری از میان برادران و خواهران طلبه ویژه طلاب حوزه‌های علمیه دانشجو می‌پذیرد.

تیتر پنج شنبه // کمیسیون آموزش مجلس آخرین تصمیم طرح شفافیت دانشگاه آزاد را می‌گیرد /تعطیلی خوابگاه‌های دانشجویی در آستانه نوروز

 

 دانشگاه معارف اسلامی وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برای نیم‌سال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۱ ـ ۱۴۰۰ (ترم بهمن ۱۴۰۰) از طریق آزمون ورودی اختصاصی دکتری از میان (برادران و خواهران طلبه) ویژه طلاب حوزه‌های علمیه در رشته‌های زیر در دوره روزانه (تحصیل رایگان) دانشجو می‌پذیرد.

امکان تغییر در ظرفیت‌ها (افزایش یا کاهش) وجود دارد.

برگزاری اولین المپیاد مجازی ورزش‌های همگانی علوم پزشکی در فروردین

رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری اولین المپیاد مجازی ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت گفت: مسابقات ۵ رشته ورزشی فروردین‌ماه ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

محمد کوشکی، رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت با اشاره به مشارکت واستقبال خوب دانشجویان علوم پزشکی از این نخستین المپیاد مجازی ورزش‌های همگانی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: کرونا نه تنها تهدید، بلکه فرصتی برای شناسایی و کشف استعداد‌های ورزشی در میان دانشجویان علوم پزشکی بود.

رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت افزود: با توجه به اینکه همه ساله در اسفندماه، المپیاد ورزش‌های همگانی به‌صورت حضوری در خزرآباد ساری برگزار می‌شد و دانشجویان استقبال بسیار خوبی از این مسابقات داشتند، با شروع پاندمی کرونا و تعطیلی بخش آموزش و مسابقات ورزشی، شکل برگزاری مسابقات و المپیاد‌های ورزشی تغییر کرد و به صورت مجازی تبدیل شد.

وی افزود: برگزاری مسابقات به صورت مجازی و غیرحضوری، رویکرد نوینی است در ورزش دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که در همه جا و هر زمان از وقت‌شان برای تمرین و شرکت در مسابقات استفاده کنند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *