به گزارش خبرنگار دانشگاه کیوسنا، آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی (Ph.D) رشته‌های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندانپزشکی در تیرماه ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

 

ثبت‌نام در این آزمون از روز سه‌شنبه ۱۲ اسفند ۹۹ آغاز شده است و مهلت ثبت‌نام تا ساعت ۲۴ امشب جمعه ۲۲ اسفند ۹۹ ادامه دارد. بر این اساس قانون «سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور» مصوب ۱۸ اسفند ۹۴ مجلس شورای اسلامی و مصوبات «شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی»، سنجش و پذیرش در مقاطع دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی بر اساس آزمون کتبی، سوابق، مصاحبه و تهیه طرح واره انجام می‌گیرد.

 

بر این اساس در پذیرش دکتری تخصصی آزمون کتبی ۵۰ درصد، سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری ۲۰ درصد و مصاحبه علمی ۳۰ درصد و در پذیرش دکتری تخصصی پژوهشی آزمون کتبی ۳۰ درصد، سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری ۲۰ درصد، مصاحبه علمی ۳۰ درصد و تهیه طرح واره ۲۰ درصد تاثیر دارند.

 

آزمون کتبی به طور متمرکز و به صورت سئوالات چهارگزینه ای و دارای نمره منفی، توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت برگزار می‌شود. ظرفیت اولیه رشته‌های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندانپزشکی آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) سال ۱۴۰۰ در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام شده است. این ظرفیت به همراه فهرست دانشگاه‌های پذیرنده اولیه بوده و ممکن است در اعلام نهایی تغییراتی در رشته‌های مختلف بر اساس شرایط انجام شود.

 

ممکن است برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی بعد از این تاریخ مجوز پذیرش دانشجو دریافت کنند و یا برخی از دانشگاه‌ها به دلایل گوناگون علمی و اجرایی از ظرفیت پذیرش حذف شوند. تغییرات احتمالی در ظرفیت‌های پذیرش تا زمان انتخاب رشته محل توسط داوطلبان از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی اطلاع رسانی خواهد شد.

 

بر اساس ظرفیت اعلام شده، ظرفیت عادی در گروه علوم پایه پزشکی ۸۷۰ نفر و ظرفیت شهریه پرداز ۲۵۲ نفر و در مجموع ظرفیت یک هزار و ۱۲۲ نفر است. همچنین در رشته‌های تخصصی دندانپزشکی مجموع ظرفیت عادی و شهریه پرداز ۲۰ نفر و در رشته‌های تخصصی داروسازی نیز ۲۱۵ نفر است.

 

در مجموع یک هزار و ۴۶ نفر در ظرفیت عادی، ۳۱۱ نفر در ظرفیت شهریه پرداز و یک هزار و ۳۵۷ نفر در مجموع تمامی رشته‌های علوم پایه پزشکی، بهداشت، دندانپزشکی و داروسازی پذیرش می‌شوند.

 

پذیرش در دانشگاه‌ها یا مراکز شامل: دانشگاه علوم پزشکی ارتش، انستیتو پاستور ایران، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، دانشگاه آزاد، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه شاهد، سازمان انتقال خون ایران، مرکز قلب شهید رجایی و موسسه سرم سازی رازی از طریق وزارت بهداشت انجام می‌شود اما سایر شرایط از جمله خدمات و امکانات رفاهی تابع ضوابط و قوانین آن موسسه است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *