رضا میرابیان کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با خبرنگار سیاسی کیوسنا در خصوص اظهارات سخنگوی انصارالله یمن در خصوص رد پیشنهاد آتش بس توسط نماینده آمریکا در یمن و توطئه خواندن آن گفت: در زمانی که عملیات مآرب صورت گرفته دو بار وزیر خارجه آمریکا از انصارالله خواسته تا جنگ را متوقف کند.

وی ادامه داد: فرستاده آمریکا به یمن نیز دیداری غیرمستقیم با سخنگوی انصارالله یمن داشته و در این دیدار خواستار توقف جنگ شده که البته این مذاکرات به نتیجه نرسیده است اساسا انصارالله یمن صراحتا اعلام کرده عربستان شروع کننده جنگ بوده و خود سعودی‌ها نیز باید جنگ را متوقف کنند.

میرابیان با بیان اینکه این قبیل تلاش‌های مقامات غربی به همین جا ختم نشد به بیانیه مشترک دو روز قبل کشور‌های آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و ایتالیا اشاره کرد و گفت: در این بیانیه این ۵ کشور درخواست توقف جنگ در یمن را داده اند این در حالی است که در طول ۶ سالی که از جنگ عربستان سعودی علیه یمن می‌گذرد حتی یک بار نیز این کشور‌ها خواستار توقف جنگ نبودند و حالا که موضوع به مآرب رسیده درخواست توقف جنگ می‌دهند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: براین اساس این روند حکایت از نقش کلیدی و راهبردی مآرب در جنگ میان عربستان و یمن دارد در حال حاضر نیرو‌های انصارالله در ۵ کیلومتری مآرب قرار دارند و به احتمال زیاد به دنبال آن هستند با قبایل مآرب به صورت مسالمت آمیز مذاکره کرده و بدون جنگ وارد این شهر شوند. 

وی تصریح کرد: انصارالله یمن هیچ گاه تمایلی به جنگ در خصوص بازپس گیری مآرب نداشته و همواره به دنبال مذاکره بوده است که البته سعودی‌ها همواره در این مسیر کارشکنی کردند و طبیعتا انصارالله باید تصمیم می‌گرفت آخرین استان مهم یمن را از زیر یوق سعودی‌ها خارج کند.

میرابیان با اشاره به سخنان مقامات سعودی که از اقدامات یمن در خاک مآرب تحت عنوان تجاوز یاد می‌کنند گفت: این درحالی است که مآرب قسمتی از خاک خود یمن است و دولت نجات ملی به دنبال آن است که بخشی از خاک یمن را بازپس بگیرد لذا این درخواست آتش بس از سوی مقامات آمریکایی به دلیل اهمیت مآرب در برخورداری از منابع نفت وگاز است و از سوی دیگر این شهر دروازه جنوب یمن نیز به حساب می‌آید.

این کارشناس مسائل غرب آسیا تصریح کرد: با این حساب  اظهارات سخنگوی انصارلله که پذیرش آتش بس شرایط را به مراتب برای مردم یمن خطرناک‌تر از اوضاع فعلی می‌کند درست است، چون اساسا تضمینی برای پذیرش آتش بس از سوی عربستان وجود ندارد.

وی افزود: انصارالله یمن نیز برای پذیرش آتش بس دو شرط تعیین کرده اول آنکه همه تحریم‌های هوایی، زمینی و دریایی یمن باید لغو شود و در مرحله دوم تجاوز عربستان به خاک یمن متوقف شود. ** این در حالی است که در طول عملیات مآرب همواره بمباران سنگین عربستان بر فراز صنعا و مآرب صورت گرفته و غیرنظامیان زیادی در این روند کشته و زخمی شدند.

میرابیان در خصوص تحریم‌های عربستان علیه یمن نیز گفت: براساس قطع نامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل تقریبا به طور کامل یمن را تحریم کرده است و سعودی‌ها نیز از این تحریم حداکثر سواستفاده را کردند این در حالی است که به استناد همین قطع نامه دارو و غذا جزو موارد استثنای تحریم به حساب می‌آید که البته سعودی‌ها یک سالی است کشتی‌های حامل گندم و دارو را در بندر سرخ متوقف کرده و اجازه ورد آن به یمن را نمی‌دهند با این حساب سعودی‌ها قطع نامه ۲۲۱۶ شورای امنیت را لغو کردند و حاضر نیستند به هیچ عنوان استقلال یمن را به رسمیت بشناسند و به دنبال این هستند یمن هم چنان حیاط خلوت آن‌ها و تحت نفوذشان باشد. این در حالی است که در صعنا دولتی جدید به نام دولت نجات ملی روی کار آمده که مستقل است و حاضر نیست همچون گذشته زیر یوق عربستان سعودی باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *