گروه دانشگاه کیوسنا، انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر؛ چهار سال پیش در چنین روزی، دولت یازدهم بزرگ ترین دستاورد خود را در تقویم رسمی کشور ثبت کرد تا این روز افتخار آفرین در تاریخ ماندگار شود. [ابتدا باید یادآور شد که ایران همواره کشوری صلح طلب، اهل تعامل با دنیا و درهایش به روی همه کشورها باز بوده و هست؛ مگر کشوری که آشکارا اعلام دشمنی و جنگ کرده است.]

امروز، روز تعامل سازنده نامیده شد چرا که عده ای باور داشتند توافق به هر قیمتی که بهتر از هیچ است و همین هم شد!
ایران بهای زیادی در قبال این تعهدنامه پرداخت اما طرف های دوم این تعامل و گفتگو تقریبا هیچ!
پنج سال از این عهدنامه می گذرد و ایران همچنان در همان جا که بود، هست؛ حتی عقب تر…
ایران امروز مورد شدید ترین و بی رحمانه ترین تحریم ها قرار دارد…

صنعت هسته ای که سال هاست متوقف شده و از پیشرفت در این حوزه باز مانده…
اقتصاد کشور در حال از هم پاشیدگیست….
پول ملی ما در دنیا بی ارزش شده است… عزت ایران و ایرانی با پایبندی به این توافق یک جانبانه پایمال شده‌ و…

ما باید از برجام به عنوان یک نمونه از تعامل با دنیا عبرت بگیریم. #عبرت بگیریم که نباید با حسن ظن به طرف مقابل بر سر میز مذاکره نشست، نباید اعتماد کرد! وضعیت کنونی ایران حاصل اعتماد به کدخدا گرگ ها و اروپایی های ادکلن زده است. به نظر وقت آن شده که نگاه فانتزی خود را نسبت به غرب اصلاح کنیم. باید #عبرت بگیریم که هر کشوری فقط به فکر منافع ملی خود است و کسی از روی دلسوزی کاری انجام نمی دهد. در مذاکرات نباید از خود ضعف نشان داد و با امید بستن به مشتی وعده و وعید از مواضع ملی کوتاه آمد.

عبرت بگیریم که نتیجه ضعف و وابستگی نگاه بالا به پایین می شود، می شود تحکم و تمکین و… اینها هیچ کدام سازندگی به دنبال نخواهد داشت.

باید قوی شویم و با قدرت از مواضع و منافع ملی کشور حفاظت کنیم. باید عبرت بگیریم که تعامل سازنده، تعاملی دو طرفه است. بودن پای عهدی که از طرف مقابل شکسته شده نه جوانمردیست و نه افتخار دارد. بلکه خیانت به مردمی است که سرنوشتشان را با این عهد گره زده‌ایم.

عبرت بگیریم که کشوری که سال هاست حتی دارو را بر ما حرام کرده، امروز برای منافع ملت ایران نگران نشده..!
آری باید عبرت بگیریم از انچه که روزی افتخار میخواندنش..!

 

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر

انتشار یادداشت‌های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط «کیوسنا» نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه‌ها و فعالین دانشجویی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *