به گزارش گروه سیاسی کیوسنا به نقل از اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در آغاز کنفرانس مسکو درباره افغانستان از هر دو طرف خواست به مفاد سند توافق صلح که در توافقنامه ۲۵۱۳ شورای امنیت از آن حمایت شده، پایبند بمانند.

لاوروف گفت: در قالب فرمت مسکو نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در حضور نمایندگانی از ۱۰ کشور در نوامبر ۲۰۱۸ به طور رسمی برای اولین بار برای مذاکره گرد هم آمدند. در صورت لزوم ما آماده برنامه ریزی برای جلسه دیگری در همین فرمت هستیم.

مسکو، پایتخت روسیه امروز پنجشنبه میزبان جلسه‌ای در سطح نمایندگان ویژه روسیه، چین، ایالات متحده و پاکستان است که به توافق بین طرف‌های افغان اختصاص دارد، هیئت‌های دولت افغانستان، شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، سیاستمداران برجسته افغانستان، طالبان و قطر به عنوان میهمان افتخاری حضور دارند.

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان پیش از این گفته بود که “هدف اصلی نشست مسکو در مورد افغانستان هماهنگی با شرکا در چارچوب سه جانبه آمریکا، روسیه و چین است که پاکستان هم به این مذاکرات اضافه شده است.

در همین حال طرف آمریکایی، گالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت: “بیایید روشن باشیم، کنفرانس در مسکو جایگزینی برای گفتگو‌های در حال انجام در دوحه نخواهد بود. “

زلمای خلیل‌زاد، فرستاده ویژه ایالات متحده برای آشتی در افغانستان نیز در نشست مسکو شرکت دارد.

کابل به نوبه خود تأیید می‌کند که کنفرانس‌های مسکو و استانبول بخشی از مذاکرات دوحه است و جایگزین آن‌ها نمیشود بلکه در چارچوب تلاش برای تسریع در روند صلح است و تأکید می‌کند که مذاکرات دوحه (میان دولت کابل و طالبان) “مثمر ثمر خواهد بود”.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *