به گزارش گروه بین‌الملل کیوسنا، تعداد معدودی از مناطق، همکاری نزدیکتری با سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا دارند و اسرار زیادی در مورد «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی و همچنین میان دکتر «سعد الجبری» افسر سابق اطلاعات عربستان دارد. این عبارت نشانگر متن دادخواستی است که توسط سعد الجبری قبل از برگزاری دادگاه آمریکا علیه ولیعهد سعودی کلید مشکلاتی است که ناظران عربستان به دنبال این مسئله هستند، به ویژه اینکه تاریخ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک است.

رابطه میان سعد الجبری و نتایج انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا تا چه اندازه بر آینده بن سلمان تاثیر گذار است؟

ارتباط سعد الجبری با انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا بسیاری از ناظران امور آمریکا را نگران کرده است. «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان نبرد قدرت را با «محمد بن نایف» ولیعهد سابق سعودی به راه انداخت و در سال ۲۰۱۷ او را از صحنه ولیعهدی حذف و سپس وی را به مصرف مواد مخدر متهم کرد و این جنگ برسر قدرت تا به امروز ادامه دارد و امروز بن نایف در بازداشت خانگی به سر می‌برد.

از آنجا که، با برکناری محمد بن نایف از منصب ولیعهدی، سعد الجبری که دست راست ولیعهد سابق بود، از سمت خود برکنار شد و پس از آن بن سلمان با «جون برینان» مدیر سابق سیا دیدار کرد.

هنگامی که بن نایف کارزار فشار را در واشنگتن آغاز کرد، الجبری عربستان را ترک کرد و سازمان سیا به او اطلاع داد که وی به یک هدف تبدیل شده است. مقامات سعودی سعی کردند برای بازگرداندن الجبری به عربستان او را فریب دهند؛ اما او امتناع ورزید و بن سلمان مأمورانی را برای بازگرداندن وی به ایالات متحده گسیل داشت و همچنین بر اساس روش قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار سعودی، یک تیم ترور برای الجبری فرستادند.

در واقع الجبری برای بن سلمان بسیار خطرناک‌تر از خاشقجی است؛ چرا که بسیاری از اسرار و جنایت‌های آل سعود را می‌داند و همچنین از اسرار غارت ملک سلمان و پسرش صندوق مقابله با تروریسم آگاه است که ماهانه ده‌ها میلیون ریال سعودی را به غارت می‌برند.

ناظران بر این باورند که این همان چیزی است که در پشت سناریو تبلیغ شده از سوی مقامات سعودی در مورد داستان ناپدید شدن میلیارد‌ها دلار از صندوق ضد تروریسم در دوران الجبری وجود دارد. الجبری تحت تعقیب است تا به عربستان بازگردد و به اتهام فساد در صندوق مقابله با ضد تروریسم محاکمه شود.

الجبری در روزنامه‌ای اظهار داشت که ولیعهد سعودی از طریق واتس اپ در تاریخ ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۷ وی را تهدید کرد که اگر وی داوطلبانه به عربستان برنگردد، براساس اتهامات فساد که در سال ۲۰۱۸ توسط پلیس بین المللی رد شد، تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

الجبری پس از بازداشت فرزندانش در عربستان، چیزی برای از دست دادن ندارد؛ بنابراین او آماده مقابله با رژیم سعودی است و از این رو اهمیت پرونده وی و ارتباط آن با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به خوبی آشکار است.

«جو بایدن» نامزد دموکرات آمریکا پیش از این اظهار داشت که رهبران سعودی را به دلیل قتل خاشقجی مجازات می‌کند و تصمیم دارد که به فروش تسلیحات آمریکا به سعودی‌ها پایان دهد و در صورت پیروزی در انتخابات آینده آن‌ها را از قدرت برکنار خواهد کرد. با توجه به نوسانات روابط «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و سیا، پس از پایان کار ترامپ در کاخ سفید این آژانس به دنبال برقراری ارتباط با ریاض خواهد بود.

«خالد صفوری» تحلیلگر سیاسی خاطرنشان کرد که مشاوران جو بایدن در بسیاری از پرونده‌ها با سیاست مقامات سعودی موافق نیستند. به گزارش شبکه الجزیره، دولت بایدن در صورت پیروزی، با عربستان سعودی محکم‌تر و سختگیرانه‌تر از دولت ترامپ خواهد بود.

در این زمینه، مأموران اطلاعاتی سابق ایالات متحده بار‌ها و از الجبری تمجید کرده و خواستار ارتباط با وی بوده اند.

از مواضع اعضای کنگره پیش بینی می‌شود که بیشتر آن‌ها تمایل دادند تا الجبری همسو باشند؛ به خصوص پس از آن که تراز عربستان در مجلس نمایندگان پس از پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات میان دوره‌ای رو به وخامت رفت و برخی نمایندگان جمهوری‌خواه از حمایت خود از ریاض پس از رسوایی ترور خاشقجی دست کشیدند.

پیش از این چهار نفر از اعضای مجلس سنا ایالات متحده آمریکا نامه‌ای به ترامپ ارسال کردند و در آن الجبری را متحد و دوست نزدیک ایالات متحده خواندند و گفتند که واشنتگن مسئول امنیت فرزندان الجبری را دارد.

کانال فاکس نیوز آمریکایی، که به ترامپ نزدیک است، اظهار داشت که بن سلمان در حال حاضر قصد دارد مأموران را برای ورود به کشور از طریق ایالات متحده به کانادا بفرستد تا الجبری را برای همیشه نابود کند.

از سوی دیگر، ناظران امور آمریکا اعلام کردند که ترامپ در حال تلاش برای تعلیق همه درخواست‌های دولت سعودی برای مداخله به نفع بن سلمان برای به دست آوردن بیشترین تامین مالی ممکن سعودی در دوره آینده است.

«صفوری» در این رابطه تاکید می‌کند که ترامپ قصد دارد در این زمان انتخاب می‌خواهد خود را درگیر الجبری قرار ندهد؛ چراکه وی از یک سو با انتخابات آینده با موضوعات مربوط به آینده سیاسی خود مشغول است و از سوی دیگر به دلایل مربوط به آینده رابطه خود با بن سلمان در صورت پیروزی در دوره دوم در کاخ سفید است.

این روش مدت هاست که توسط ترامپ برای باج گیری بن سلمان از طریق واسطه داماد و مشاور وی «جراد کوشنر» استفاده می‌شود، که این امر در بیش از ۶ محافل رسانه‌ای به صورت علنی بیان شده و این نشان می‌دهد که عربستان سعودی بدون حمایت از ایالات متحده دوامی ندارد.

پیش از این، ترامپ عربستان سعودی را در کمپین انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶، به عنوان «گاو شیر ده» توصیف کرد و این نشان می‌دهد که آمریکا قصد دارد تا قطره آخر از بودجه عربستان را می‌دوشد.

در مواجهه با این معادله، بن سلمان دو فرزند الجبری (عمر و ساره) را بازداشت و از آن‌ها به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از این طریق جعبه سیاه آل سعودی را تحت فشار قرار دهد.

در این شرایط درگیری، بن سلمان به حمایت از ترامپ می‌پردازد تا وی در دوره دوم انتخاب در کاخ سفید پیروز شود تا بدین ترتیب معادله تسلیحاتی در ازای حمایت دولت آمریکا در ریاض ادامه یابد.

اما اگر محاسبات بن سلمان مبنی بر پیروزی ترامپ در دور دوم ریاست جمهوری اشتباه باشد، چه می‌شود؟ رویترز به نقل از دو منبع سعودی، به شرط ناشناس بودن، اعلام کرد که کمپینی که هم اکنون توسط طرفداران بن سلمان از طریق توئیتر آغاز شده، قصد دارد تا قبل از اتهامات فساد علیه بن نایف و الجبری، بر افکار عمومی تاثیر گذارد.

یک از منابع تلاش‌های دستیاران ولیعهد سعودی قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را نشان می‌دهد و اگر از دوره دوم ریاست جمهوری آمریکا حذف شود، بن سلمان نیز موقعیت خود را از دست خواهد داد.

در صورت پیروزی ترامپ در دوره دوم، لایحه حمایت عربستان سعودی از معاملات تسلیحات آمریکا، با وجود بحران اقتصادی عربستان از زمان سقوط قیمت نفت و پیامد‌های ناشی از اپیدمی شیوع کرونا، که باعث تشدید بدهی دولت سعودی به روشی بی سابقه است، افزایش خواهد یافت.

ولیعهد سعودی احتمالاً در ازای سکوت ترامپ در برابر اسرار الجبری چاره‌ای جز پذیرش چنین معامله‌ای نخواهد داشت. این بدان معناست که بن سلمان منتظر دو گزینه بد و بدتر قرار دارد.

منبع:الخلیج الجدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code