به گزارش خبرنگار دانشگاه کیوسنا، بسیج دانشجویی ۴۱دانشگاه کشور در اعتراض به اقدامات آمریکا در فعال سازی مکانیسم ماشه و انفعال دولت طی نامه‌ای از مجلس شورای اسلامی درخواست اقدام موثر و انقلابی در این باره داشتند.

 

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم

حدود پنج سال از نتیجه مذاکرات هسته‌ای یعنی تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ در شورای امنیت سازمان ملل و انعقاد توافقنامه برجام که ضمیمه همان قطعنامه است، می‌گذرد. توافقنامه‌ای که البته در آن شروع تعهدات طرفین همزمان نبود و از همان ابتدا بیم این می‌رفت که بعد از اجرایی شدن تعهدات جمهوری اسلامی، طرف مقابل به تعهداتش جامه عمل نپوشاند. آن تیر خلاصی که سال ۱۳۹۴ کارشناسان را به هشدار و دانشجویان را به اعتراض واداشت، اکنون در حال شلیک شدن است؛ «فعال شدن مکانیسم ماشه پس از انجام همه تعهدات توسط طرف ایرانی».
ماشه می‌چکد!

مستحضرید که مهر ماه امسال، منطبق بر برجام، تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران باید برداشته شود؛ این خوشایند ایالات متحده نیست و در پی فعال کردن مکانیسم ماشه، او را به تکاپو واداشته. آمریکا علیرغم خروج از برجام معتقد است در برجام شأنیت هیئت مؤسس دارد و طبق بند‌های ۱۰ و ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ می‌تواند مکانیسم ماشه را فعال کند. بند‌های ۳۶ و ۳۷ برجام نیز به سازوکار حل اختلاف در برجام پرداخته؛ اما در صورت حل نشدن اختلاف در کمیسیون مشترک برجام، اختلاف به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع خواهد شد؛ آمریکا نیز با علم به این نکته، ابتدا شکایت را در شورای امنیت ثبت کرد تا خودش را معطل کمیسیون مشترک برجام نکند. اگر شورای امنیت سازمان ملل را نهادی حقوقی می‌دانستیم،‌ای بسا اصلا آمریکا امکان ثبت درخواست فعال شدن مکانیسم ماشه را نداشت؛ اما متأسفانه سازمان ملل نهادی کاملا سیاسی است؛ اکنون از قرائن نیز بر میاید درخواست آمریکا ثبت شده و اروپا – حتی اگر موضعی متفاوت از ایالات متحده داشته باشد، یارای مقابله با آمریکا را ندارد؛ چراکه برای مقابله با آمریکا، باید توسط یکی از اعضای شورای امنیت قطعنامه‌ای پیشنهاد شود که ضمن آن آمریکا را به عنوان عضو خارج شده از برجام تلقی کند و نه عضو هیئت مؤسس؛ حال اینکه یقینا چنین قطعنامه‌ای با وتوی آمریکا مواجه خواهد شد. با فعال شدن مکانیسم ماشه در تاریخ ۳۰ شهریور، قطعنامه‌های پیش از قطعنامه ۲۲۳۱ علیه ایران بر خواهد گشت و جالب اینجاست که حتی با برگشتن همه‌ی تحریم‌های پیشین و مصوب شدن آن‌ها در نهاد بین المللی سازمان ملل، برجام از بین نمیرود و طبق بند ۱۲ قطعنامه ۲۲۳۱ جمهوری اسلامی همچنان باید به تعهدات خویش پایبند باشد!

نمایندگان محترم!

حال که از رفع همه تحریم‌ها به صورت یکجا، «تقریبا هیچ» محقق شده و حداقل خسارت مادی این توافق، از دست رفتن ۷ سال از عمر کشور در راه رسیدن به افق مطلوب اقتصادی و قدرت منطقه‌ای بوده و این راه برای کشور، آورده‌ای به جز تعطیل کردن صنعت هسته‌ای و آشفته بازار خودرو و ارز و مسکن نداشته، بار سنگین مسئولیت به دوش شما نمایندگان مردم است.

در شرایطی که در سال آخر دولت هستیم و همچنان با اهمال ایشان در جمیع عرصه‌ها مواجهیم، نقش مجلس بیش از پیش پررنگ است. اجرای غلط تصمیماتی نظیر افزایش نرخ بنزین در سال گذشته که کشور را به آشوب کشانید، در کنار مدیریت‌های فشل و فرسوده در فضای مجازی و خصوصی بازی‌های گاه و بی گاه و ده‌ها مورد دیگر، مردم را به قطع امید از دولت امید واداشته؛ اما خسارتی که کم کاری احتمالی مجلس در این خصوص می‌تواند به آینده کشور و مردم وارد کند، چندین مرتبه سنگین‌تر است.

اکنون که بیش از ۳ ماه از نشستن شما بر کرسی تصمیم سازی و تصمیم گیری کشور می‌گذرد، نوبت به انتخابی تاریخی رسیده است؛ دوراهی که در یک طرف، تئوری وادادگی ۷ ساله خودنمایی می‌کند که گویا این ۷ سال هم کافی نبوده و اکنون نیز کشور را معطل انتخابات آمریکا کرده تا این بار به جای سگ زرد، با شغال مذاکره کند!

طرف دیگر، اما می‌توانید شما باشید. شما نمایندگان ملت اکنون در پیشگاه خدا، امام راحل و شهدای عظیم الشانمان و خصوصا سیدالشهدای مقاومت، مسئولیت این انتخاب خطیر را به عهده دارید.

می‌توانید با ادامه سازش با استکبار حتی پس از خروج رسمی از برجام و حتی پس از بازگشت همه چیز به شرایط بدتر از قبل از برجام، راه مجلس گذشته در تصویب بیست دقیقه‌ای را ادامه دهید؛ و یا می‌توانید یک بار برای همیشه خط بطلانی بر مسلک غرب زدگان بی تدبیر بکشید؛ کنشی پیش دستانه و فعالانه برای مقابله با آمریکا انجام دهید و با تصویب طرح سه فوریتی مبنی بر خروج از برجام و توقف کامل تعهدات و یا در کمترین حالت، کاهش تعهدات و نیز ایجاد اهرم فشاری مبنی بر اخراج بازرسان آژانس و جلوگیری از بازرسی‌های گسترده و بی حساب و کتاب، سیلی محکمی به طرف مقابل بزنید، پیش از آن که کار از کار بگذرد.

حال که ضرر محض برجام بر همگان آشکار شده، از شما نماینده محترم انتظار می‌رود به وظیفه‌ای که قریب به ۱۰۰ روز پیش برای انجام آن سوگند یاد کردید، وفادار باشید.
باشد که نتیجه این اقدام شما، التیامی بر زخم ۷ ساله سازش باشد و مسیر تغییر به نفع مردم را هموارتر سازد.
والسلام علی من التبع الهدی

امضاکنندگان
بسیج دانشجوی دانشگاه های:
۱. دانشگاه تهران
۲. دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
۳. دانشگاه صنعتی شریف
۴. دانشگاه امام صادق علیه السلام
۵. دانشگاه علم و صنعت
۶. دانشگاه علامه طباطبایی
۷. دانشکاه شهید بهشتی
۸. دانشگاه علوم و فنون قرآن تهران
۹. دانشگاه علوم پزشکی ایران
۱۰. دانشگاه شهید شمسی پور
۱۱. دانشگاه شهید عباسپور
۱۲. دانشگاه صدارا
۱۳. دانشگاه نقشه برداری
۱۴. دانشکده روابط بین الملل
۱۵. دانشگاه انقلاب اسلامی
۱۶. دانشگاه شهید رجایی
۱۷. دانشگاه شاهد
۱۸. دانشگاه آزاد اسلامی تهران جنوب
۱۹. دانشگاه تربیت مدرس
۲۰. دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز
۲۱. دانشگاه خوارزمی
۲۲. دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
۲۳. دانشگاه صنعتی مالک اشتر
۲۴. دانشکده صنعت هواپیمایی
۲۵. دانشگاه مذاهب اسلامی
۲۶. پردیس خواهران دانشگاه امام صادق علیه السلام
۲۷. دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله عج
۲۸. دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران
۲۹. دانشگاه علم و فرهنگ
۳۰. دانشگاه علوم و تحقیقات تهران
۳۱. دانشکده اصول الدین تهران
۳۲. دانشکده نفت تهران
۳۳. دانشگاه علوم پزشکی تهران
۳۴. دانشگاه فرهنگیان
۳۵. پردیس خواهران دانشگاه مذاهب اسلامی
۳۶. دانشگاه آزاد اسلامی تهران غرب
۳۷. دانشگاه امام حسین علیه السلام
۳۸. پژوهشگاه ملی ژنتیک
۳۹. دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
۴۰. دانشگاه سوره
۴۱. دانشگاه شهید مطهری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code