به گزارش خبرنگار دانشگاه کیوسنا سلطانیفر کارشناس مسائل منطقه ای در گردهمایی دانشجویان کشورهای اسلامی در ایران که در آستانه روز جهانی قدس به میزبان بسیج دانشجویی دانشگاه تهران برگزار شد گفت: روز قدس نقشه راه عظیم امام خمینی (ره) برای رهای فلسطین است.
وی با طرح این سوال که امروز جایگاه دانشجویان و اساتید در مسئله فلسطین کجاست تصریح کرد: فلسطین یک اقیانوس است. امروز مکه و فلسطین دو نقطه حساس در دنیا هستند مثلا مکه می تواند با وجود ۷۰۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی جهان را متوقف کند و این قدرتی است که در مکه جمع شده است و از طرفی یک نقطه هم فلسطین است و این هیچ ارتباطی با انقلاب اسلامی نداشته و از ابتدا مکه و فلسطین از این اهمیت و جایگاه برخوردار بودند البته لمس این موضوع سخت است.
سلطانیفر با اشاره به اینکه کسانی که مقاومت را لمس کرده اند معنای آن را می فهمند افزود: امروز ما در یک موقعیت حساس از تاریخ سرنوشت ساز بشر قرار داریم با این وجود تصمیمات ما در منطقه می تواند صحنه جهان را تغییر دهد.
کارشناس مسائل منطقه ای با اشاره به اینکه معامله قرن یعنی پایان فلسطین تصریح کرد: معامله قرن اجرا شده ولی ما خواب هستیم در هر حال امروز خیلی ها منتظرند که ببینند معامله قرن چیست در حالی که این معامله اجرا شده و الان قرار است گام آخر آن اجرا شود.
وی با بیان اینکه هر کدام از دمکرات ها و جمهوری خواهان در امریکا که روی کار آمدند یک نقشه برای فلسطین داشته اند افزود: یکی از آرزوهای اسرائیل به رسمیت شناختن بیت المقدس بوده و هم چنین جولان جزو اسرائیل شود هم چنین گام بعدی هم این است که کرانه های غربی هم جزو اسرائیل شوند که زمزمه های آن را می شنویم.
سلطانیفر با اشاره به تصویب دولت یهودی در کنست تصریح کرد: عملا یک دولت یهودی در فلسطین تشکیل شده و این معنایش این است که فلسطینی ها شهروند اسرائیل هستند با این وجود سوال این است که جهان اسلام چه کرده است.
کارشناس مسائل منطقه ای با بیان اینکه اسرائیل مرزهای خود را تا بیخ گوش ما و تا منامه، عمان و بحرین که استان سابق ایران بوده آورده است تصریح کرد: ما یک مقطع و گام به نام مقاومت در فلسطین داریم که این گام در حال برداشته شدن است در هر حال تظاهرات بازگشت یک اقدام استراتژیک است که مقاومت علیه اسرائیل به کار گرفته است.
وی با بیان اینکه بالن های آتش زا به یک تهدید برای اسرائیل تبدیل شده افزود: میزان خسارت این بالن های آتش زا به حدی بوده که اسرائیل از مصر درخواست پا در میانی برای آتش بس کرده و این ها ساده نیست.
سلطانیفر از مقاومت به عنوان بزرگترین برگ برنده جهان اسلام و فلسطین نام برد و افزود: فرهنگ مقاومت متعلق به جهان اسلام و ملت های اسلامی است و ما افتخار می کنیم که پرچمدار آن هستیم پس باید به درستی زیر این پرچم سینه بزنیم با این وجود نه تنها باید یک روز بلکه هر روز را به عنوان روز قدس گرامی بداریم.
کارشناس مسائل منطقه ای با بیان اینکه در رابطه با مسئله فلسطین جمهوری اسلامی در صحنه سیاسی هوشمندانه عمل کرده افزود: از سال ها پیش که رهبر معظم انقلاب ایده برگزاری رفراندم در سرزمین های اشغالی را مطرح کرده رژیم صهیونیستی و امریکا به خوبی معنای رفراندم را فهمیده اند چرا که آنها می دانند اسرائیل از راه دمکراتیک نابود می شود و این با تمام قطع نامه های صادر شده در مورد این رژیم غاصب همگامی دارد و ما می خواهیم این ایده را در سازمان ملل ثبت کنیم.
وی با اشاره به اینکه ما به دنبال صلح و راه حلی هستیم که حقوق ملت فلسطین را تامین کند اظهار کرد: امروز بحث دیپلماسی حقوقی بین المللی فلسطین کلید خورده در هر حال اسرائیل همان گونه که از مقاومت هراس دارد از مباحث حقوقی بیشتر می ترسد.
سلطانیفر با بیان اینکه هر موضوع حقوقی در رابطه با اسرای فلسطینی تجاوز به غزه و کودک کشی علیه اسرائیل مطرح می شود با پشتوانه امریکا آن را از دستور کار خارج می کنند تصریح کرد: ما ۲۳ خرداد اولین کارگاه آموزشی در رابطه با تبیین دیپلماسی حقوقی بین المللی را با حضور اساتید حقوقدان برگزار می کنیم ما از این طریق به دنبال این هستیم که یک جنبش علمی و دانشجویی را در بحث احقاق حقوق فلسطینی ها راه اندازی کنیم تا موضوعات فلسطین در صحنه بین المللی مطرح شوند.
کارشناس مسائل منطقه ای با اشاره به اینکه حدود ۱۳۰ ثمن اعم از دانشجویی و غیردانشجویی وجود دارد که در زمینه فلسطین فعالیت می کنند اما غافل از اینکه یک تحرک و حرکت که نشان دهد این ثمن ها برای موضوع فلسطین فعالیت می کنند افزود: جنبش دانشجویی باید در بحث حقوق بین الملل و حقوق مشروع ملت فلسطین نقش افرینی کند و مدیریت و ارتباطات با دیگر ثمن ها را برعهده بگیرد تا بتوانیم رژیم غاصب اسرائیل را در سه محور مقاومت، سیاسی و حقوقی بین المللی در محاصره قرار دهیم.
وی به ضعف مسلمانان در بحث اسرائیل شناسی و صهیونیسم شناسی اشاره کرد و افزود: امروز شاهد فروپاشی جریانات داخلی در اسرائیل هستیم به گونه ای که می توان گفت مذهب تقریبا در رژیم صهیونیستی از هم فروپاشیده و از طرفی در انتخابات اخیر کنست ۴ تا ۵ هم جنس گرا وارد کنست شدند که این با دین یهود کاملا منافات دارد.
سلطانیفر تصریح کرد: یکی از خلاهایی که در جامعه احساس می کنیم این است که ما می گوییم صهیونیسم اما نمی دانیم در اسرائیل چه می گذرد و جریانات اجتماعی موجود در آن را رصد نمی کنیم.
کارشناس مسائل منطقه ای با اشاره به اینکه امروز ۴۰ درصد از بیمارانی که در اسرائیل به بیمارستان ها مراجعه می کنند تخت برای بستری شدن ندارند افزود: ما نیاز داریم که جنبش دانشجویی در بحث فلسطین پیشگام و پیش قدم باشد. این دردآور است که برخی از اساتید می گویند وقتی دانشجویان در بحث فلسطین از ما سوال می پرسند نمی توانیم به انها پاسخ دهیم در هر حال امروز بسیاری از کشورها هم چون پاکستان، ترکیه و مالزی بیشتر از ما در رابطه با مسئله فلسطین فعال هستند.
مرضیه هاشمی خبرنگار پرس تی وی نیز گفت: در امریکا اگر کسی علیه اسرائیل حرفی بزند مخصوصا اگر یک استاد دانشگاه باشد با آنها برخورد می شود به گونه ای که شاهدیم برخی اساتید و خبرنگاران از کار بیکار شده اند.
وی با بیان اینکه امروز قبل از مردم امریکا ، اسرائیل مهم است و این سیاست امریکاست چون این سیاست را اسرائیل کنترل می کند افزود: هر روز ده میلیون دلار از امریکا به اسرائیل سرازیر می شود و این در حالی است که خیلی از امکانات امریکا فرسوده و قدیمی شده اند و مردم از این رویه تعجب می کنند البته خیلی ها هم آگاهی ندارند چون اخبار سانسور و کنترل شده است.
هاشمی با اشاره به اینکه امروز اخبار فلسطین به گونه ای مخابره می شود که انگار این فلسطینی ها هستند که به اسرائیل حمله می کنند تصریح کرد: وقتی مردم غزه راهپیمایی بازگشت برگزار می کنند رسانه های امریکا به جای این که بگویند سربازان اسرائیل چگونه چشم و زانوی جوانان را نشانه می گیرند مردم غزه را جنگجو نشان می دهند و این سانسور و کنترل با وجود این همه تکنولوژی و رسانه عجیب است.
خبرنگار پرس تی وی با تاکید براینکه امروز اسرائیل مرده و تمام شده تصریح کرد: اگر مردم امریکا بیدار شوند و به دولت این کشور فشار بیاورند می توانیم در مقابل اسرائیل کاری انجام دهیم در هر حال آپارتاید در افریقای جنوبی با فشاری که مردم آورده اند از بین رفت.
وی با بیان اینکه همکاری دولت های عرب با اسرائیل جای تاسف دارد تصریح کرد: مردم این کشورها باید بیدار شوند چون ما می دانیم مردم با این همکاری ها مخالف هستند.
هاشمی با اشاره به اینکه امروز ایران در منطقه تنهاست و به دلیل مقاومت نیز فشارهای زیادی به آن وارد شده خطاب به دانشجویان تصریح کرد: شما جوانان می توانید با مردم دنیا ارتباط بگیرید و آنها را نسبت به ظلمی که به فلسطین می شود آگاه کنید.

عصامه حورانی مسئول روابط عمومی انجمن دانشجویان فلسطینی در ایران نیز گفت: روز قدس نقش موثری در وحدت امت اسلامی داشته است.
وی افزود: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به مسئله فلسطین از دید آزادی خواهی و چپ گرایی نگاه می شد اما بعد از انقلاب اسلامی نگاه به فلسطین از بعد اسلامی تقویت شد.
وی با بیان اینکه دانشجویان می توانند در رفع شبهات در مورد فلسطین نقش بسزایی داشته باشند افزود: اجرای عملی طرح معامله قرن از یک سال پیش شروع شده است و بخش اطلاع رسانی از نکات و اجزای اصلی آن بوده تا واکنش افکار عمومی را نسبت به این طرح بسنجند.
وی به قطع کمک های امریکا به سازمان کمک به پناهندگان فلسطینی اشاره کرد و افزود: این سازمان کمک های بهداشتی، درمان و آموزشی به مردم فلسطین ارایه می کند با این وجود خیلی از مردم این کشور با استفاده از این کمک ها زندگی خود را می گذرانند.
وی بازگشت پناهندگان را از اصول اساسی در مسئله فلسطین دانست و افزود: اگر سازمان کمک به پناهندگان فلسطینی از بین برود به حق بازگشت پناهندگان فلسطینی نیز توجه نخواهد شد.
وی با بیان اینکه پس از اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم غاصب اسرائیل راهپیمایی بازگشت هر جمعه در غزه برگزار می شود تصریح کرد: اگر چه در خیلی از وقت ها این راهپیمایی مسالمت امیز است ولی سربازان اسرائیلی ها با اسلحه پاسخ مردم را می دهند به گونه ای که تاکنون خیلی از مردم فلسطین شهید شده اند.
وی اعلام جولان عربی به عنوان یکی از ضمیمه های اسرائیل را از گام های عملی امریکا در حمایت از اسرائیل دانست و افزود: بنا بر طرح معامله قرن همه شهرک سازی ها در کرانه باختری به جای خود باقی می ماند و به عنوان اراضی اسرائیل شناخته می شود با این وجود چیزی از سرزمین فلسطین برای فلسطینی ها باقی نخواهد ماند.
وی تصریح کرد: کسانی که طرح معامله قرن را پیش می برند فقط معامله را می فهمند و این که چه قدر بدهند تا این معامله را پیش ببرند. نکته اصلی در معامله قرن این است که طراحان آن می گویند ما کرانه باختری را از فلسطینی ها می گیریم و قدس پایتخت اسرائیل است و در مقابل می گویند ما فقط به شما حق زندگی می دهیم.
حورانی اظهار کرد: حرف کنفرانس اقتصادی منامه این است که می خواهند به فلسطینی ها حق سکوت بدهند ولی پاسخ ما روشن است چون معامله قرن باعث شده که همه جناح های سیاسی برای نه به معامله قرن با هم متحد شوند.
وی از مقاومت به عنوان نقشه اصلی فلسطینی ها در شکست دادن معامله قرن نام برد  در غیر این صورت آنها در گذشته می توانستند با دادن حق السکوت کار خود را انجام دهند افزود: ما کرامت انسانی داریم و اگر آن را از دست دهیم هیچ معنی برای ادامه زندگی نداریم.
وی در ادامه با اشاره به اینکه امروز ۶۰ درصد از مردم غزه در سفره افطاری خود چیزی ندارند اظهار کرد: با این وجود جنگ غزه پاسخ محکمی به معامله قرن بود چون حملات شدید و برنامه ریزی شده گروه های مقاومت یک مسئله هولناک برای اسرائیل پدید آورد.
وی با تاکید براینکه معامله قرن به جای اینکه تهدید باشد عامل یک اتحاد بزرگ برای فلسطینی هاست تصریح کرد: معامله قرن یک هدف و یک اتحاد ایجاد کرده و آن هم نه به معامله قرن است در هر حال این اتحاد را نه تنها در فلسطین بلکه کل جهان اسلام شاهد هستیم.
وی با بیان اینکه شعار اصلی راهپیمایی قدس نه به معامله قرن است افزود: با این وجود ما باید به معامله قرن نه به عنوان یک تهدید بلکه به عنوان یک فرصت نگاه کنیم. در هر حال ملت فلسطین با رشوه های سیاسی در مقابل اسرائیل تسلیم نخواهد شد.
حورانی تصریح کرد: نگاه وجوبی اسرائیل به فلسطینی ها این است که این مردم باید بروند اما سرنوشت مردم فلسطین این بوده که بمانند و از حقوق خود و تمام امت اسلام دفاع کنند.
سید جواد موسوی از دانشجویان افغانستانی دانشگاه مذاهب اسلامی نیز در این نشست گفت: به گفته امام خمینی روز قدس روز جهان اسلام است پس باید تا پای جان از قدس دفاع کنیم.
وی تصریح کرد: امروز اسرائیل و نتانیاهو می گویند بزرگترین دشمن ما ایران است با این وجود ما در کنار ایران هستیم.
موسوی با تاکید براینکه باید برگزاری راهپیمایی روز جهانی قدس در سایر کشورهای دنیا گسترش پیدا کند تصریح کرد: دانشجویان خارجی در ایران می توانند به عنوان سفیردر کشورهای خود نسبت به برگزاری راهپیمایی روز قدس اقدام کنند.
وی تصریح کرد: زمانی که ما در افغانستان راهپیمایی روز قدس را برگزار کردیم به دنبال یک حرکت انتحاری ۱۴۳ نفر به شهادت رسیدند با این وجود پس از این اتفاق فهمیدیم که روز قدس چه اهمیتی دارد.
موسوی با اشاره به اینکه امروز مبارزین و مجاهدین مسلمان تا جولان رسیده اند پس تا نابودی غده سرطانی رژیم صهیونیستی خیلی زمان باقی نمانده تصریح کرد: امروز مجاهدین اسلام به مانند مالک اشتر تا نزدیک خیمه معاویه رفته اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code