به گزارش خبرنگار دانشگاه کیوسنا، مصطفی کواکبیان، دبیر کل حزب مردم سالاری و نامزد یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سلسله جلسات آیا وکیلم؟ که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف و با حضور سید محمد حسینی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی و کاندیدای انتخابات مجلس برگزار شد، گفت: امروز جامعه ما مشکلات فراوانی دارد که باید برطرف شود. به غیر از تحریم‌ها که از سوی خارج وضع می شود، یکی از مشکلات اساسی و جدی، ناکارآمدی دستگاه‌های اجرایی برای حل مشکلات مردم است.

 

موافق کار‌های این دولت نیستم و از آن‌ها حمایت نمی کنم

کواکبیان افزود: من در زمان انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ به سه شهر مختلف کشور رفتم و صحبت کردم و از این دولت و رئیس جمهور حمایت کردم، ولی الان زیاد موافق کار‌های این دولت نیستم و در جایی از آن‌ها حمایت نمی کنم.

دبیر کل حزب مردم سالاری تصریح کرد: مردم از دزدی ها، رانت خواری ها، املاک نجومی و حقوق و حساب‌های نجومی، خسته شدند و ناراحت هستند. ولی نکته ای که وجود دارد، این است که نباید این قضایا را فقط به دولت و مجلس ربط داد. اصلی ترین دستگاه مرتبط با این موضوع، دستگاه قضاست. دستگاه قضا باید به همه موارد با عدالت رسیدگی کند. فرقی نمی کند که پشت این قضایا رئیس جمهور باشد یا شهردار سابق تهران. این نیز درست است که رصد و پیگیری این موضوعات با مجلس نیز است؛ ولی رسیدگی اصلی با دستگاه قضا است.

وی با بیان اینکه سردمدار قانون به کارگیری بازنشستگان در مجلس ما بودیم و در اصل ما به فکر جوانان و اشتغال آن‌ها بودیم؛ ولی عد‌ه ای از اصولگرایان که باید بازنشست می شدند و می رفتند، ماندند و حتی عد‌ه ای برای ماندن به بیت مقام معظم رهبری متوسل شدند، افزود: اینکه عد‌ه ای می گویند دولت و مجلس فعلی در دست اصلاح طلبان است، اشتباه است. یک سوم مجلس دست اصلاح طلبان و دوسوم آن دست اصولگرایان است و در سایر مصوبات مجلس شاهد بودیم که بیشتر رأی و نظر اصولگرایان بوده است. بنده خودم بیشترین بحث و جدل را با آقای لاریجانی در موارد مختلف داشتم.

 

ما فکر می کردیم آقای روحانی کلٌ خیر است و همه چیز را حل می کند

کواکبیان گفت: نباید همه مشکلات را به پای اصلاح طلبان نوشت. در زمانی که انتخابات بود، ما فکر می کردیم که آقای روحانی کلٌ خیر است و همه چیز را حل می کند.

دبیر کل حزب مردم سالاری با بیان اینکه ما باید به خودمان اتکا داشته باشیم و بر اساس منافع ملی کار کنیم؛ ولی این به معنای این نیست که دور خودمان دیوار بکشیم و با جهان رابطه ای نداشته باشیم، تصریح کرد: ما می توانیم با همه حتی آمریکا مذاکره کنیم و فقط با اسرائیل که ذات خبیثی دارد، مذاکره نمی‌کنیم. به هر حال با اینکه با حرکت ناجوانمردانه آمریکا در ترور حاج قاسم سلیمانی مخالفم، ولی با این کشور مذاکره می کنیم.

وی تصریح کرد: هر کسی در هر جایگاه و مقامی بوده است، باید الان پاسخگوی عملکرد خود باشد؛ ولی در حال حاضر می بینیم که عد‌ه ای برای آوردن رأی در انتخابات پیش رو، خود را از عملکرد حزبشان جدا می کنند.

کواکبیان افزود: در مجلس نهم آقای حداد عادل می گفت که ما می خواهیم ژاپن اسلامی داشته باشیم؛ البته ما اسلاممان ژاپنی شد، ولی تبدیل به ژاپن اسلامی نشدیم.

دبیر کل حزب مردم سالاری اظهار کرد: بنده عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هستم و می بینم که در صنایع دفاعی چه پیشرفت‌هایی داشتیم؛ ولی این را باید درنظر داشت که این مجلس بوده که بودجه صنایع دفاعی را اختصاص داده است؛ بنابراین این مجلس و دولت بودند که به صنایع دفاعی کمک کردند. همچنین همین مجلس بود که طرح سه فوریتی علیه آمریکا، بعد از شهادت سردار سلیمانی را تصویب کرد. طرحی که برای اولین بار در تاریخ مجلس، هیچ مخالفی نداشت.

وی گفت: در دوره‌های گذشته مجلس و زمانی که طرح شفافیت آراء نمایندگان مطرح می شد، در هر سه طرح من صحبت کردم و موافقت خود را اعلام کردم. ولی عد‌ه ای بوده اند که در ظاهر موافق این طرح بودند، ولی در اصل به آن رأی مخالف دادند. به هر حال برخی اصلاح طلبان که به طرح شفافیت آرای نمایندگان رأی ندادند، از شورای نگهبان می ترسیدند که بعدا آن‌ها را رد صلاحیت کند. اصولگرایان نیز از مردم می ترسیدند که بعدا دیگر به آن‌ها رأی ندهند.

 

عده ای فقط می خواهند به مجلس بروند تا آن را به توپ ببندند

کواکبیان با بیان اینکه‌ ای کاش شورای نگهبان همه ابعاد انتخابات را اصلاح می کرد، افزود: در حال حاضر عد‌ه ای هستند که اصلا به رأی مردم اعتقاد ندارند. آن‌ها می خواهند به مجلس بروند و از درون مجلس را به توپ ببندند. ما وکیل ملت هستیم نه، ولی ملت.

دبیر کل حزب مردم سالاری بیان کرد: من برای ستاد‌های انتخاباتی خود زیاد هزینه نمی دهم و بیشتر ترجیح می دهم از فضای مجازی استفاده کنم. ولی در دوره انتخابات قبل، در شهر تهران، هزینه ستاد‌های ما، حدود ۵۷ میلیون تومان شد.

 

منزل من در محله غرب تهران است؛ خودم و همسرم نیز هر کدام یک ماشین داریم

وی اظهار کرد: منزل من در محله غرب تهران و در خیابان شعبانعلی است که خانه های آپارتمانی در حدود ۱۵۰ – ۱۶۰ متر دارد و خودم و همسرم نیز هر کدام یک ماشین داریم.

کواکبیان در پاسخ به این سوال که آیا اگر شما به مجلس راه پیدا کنید، در یک سال و نیم باقیمانده، به سمت طرح عدم کفایت رئیس جمهور خواهید رفت، تصریح کرد: نمی توان سریع نظر داد. به هر حال باید به ترکیب مجلس بعدی نگاه کنیم. در دوره گذشته در مورد این طرح، عد‌ه ای با کسب نظر از بیت مقام معظم رهبری، نظرشان را پس گرفتند؛ ولی به نظر من شرایط کشور در حال حاضر اقتضا نمی کند که این کار انجام شود.

سید محمد حسینی، وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی و نامزد یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه هرچقدر شناخت نسبت به کاندیدا‌ها بیشتر صورت باشد انتخاب واقع بینانه تر انجام می‌شود، گفت: مجلس وقتی در رأس امور است که این ۲۹۰ نماینده، همه ویژگی‌های لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با وجود تحریم ها، ناکارآمدی‌ها و سوءمدیریت‌ها وضعیت خوبی در جامعه نداریم، افزود: امروز جامعه با مسائلی همچون عدم تحقق عدالت و فاصله طبقاتی مواجه است. همچنین در حوزه خصوصی سازی واگذاری‌ها به اشخاصی انجام شده که شایستگی لازم را ندارند. همچنین بودجه کشور صرف هزینه‌های جاری می شود و دولت از خودش هزینه نمی کند.

حسینی اظهار کرد: در حال حاضر در مجلس نمایندگانی داریم که به وکیله الدوله معروف شده اند و برخی خود را به وزارت نفت و حقوق‌های بالا وصل کرده اند. همچنین مدیرانی داریم که همزمان هم در بخش خصوصی کار می کنند و هم در شرکت وارداتی. با این وجود منافعشان در شرکت وارداتی اجازه نمی دهد که به وظیفه خود به درستی عمل کنند.

وزیر سابق ارشاد با تاکید بر اینکه در پیگیری فساد در وهله اول وظیفه دولت است که مدیران ناکارآمد را برکنار کند، افزود: اخیرا نیز سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که شهردار سابق تهران در معرض اتهام نیست.

 

در مورد پیگیری بی عدالتی‌ها و فسادها، هم دولت مسئول است و هم مجلس

وی با بیان اینکه در مورد پیگیری بی عدالتی‌ها و فسادها، هم دولت مسئول است و هم مجلس و همه چیز را نباید فقط به گردن دستگاه قضا انداخت، اظهار کرد: موضوع فرار مالیاتی نیز موضوع مهمی است که باید آن را جدی گرفت. علاوه بر آن موضوع صادرات نیز باید به صورت عمده پیگیری شود. در اطراف کشورمان ۱۵ کشور دیگر داریم که می توانیم به آن‌ها صادرات داشته باشیم، ولی در حال حاضر چنین چیزی اصلا دیده نمی شود.

حسینی با اشاره به اینکه در سیاست خارجه خوشبینی و بدبینی وجود ندارد، افزود: ترامپ به غیر از برجام، از خیلی از تهدیدات دیگر خود در جهان نیز خارج شده است آن‌ها وقتی دیدند ما از موضع ضعف برخورد می کنیم، اینگونه رفتار کردند.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در اوایل جنگ ما حتی نارنجک‌های دستی خود را هم وارد می کردیم، ولی الان میتوانیم موشک‌های بالستیک نقطه زن بسازیم، تصریح کرد: حتی ما را قبلا تهدید به تحریم بنزین کردند، ولی پس از مدتی موفق شدیم که بنزین را نیز خودمان تولید بکنیم.

حسینی یادآور شد: اگر در بخش دفاعی پیشرفتی داشتیم، به خاطر این بوده است که شخص مقام معظم رهبری، فرمانده کل قوا بودند و مدیریت با ایشان بود. همچینین کار‌ها و فعالیت‌های امثال شهید تهرانی مقدم بود که ما را به این پیشرفت رساند.

وی افزود: به گفته رهبر معظم انقلاب ما باید قوی شویم و برای انجام کار‌ها و حل مشکلات کشور، روحیه جهادی داشته باشیم تا کار‌ها پیش رود.

وزیر سابق ارشاد با بیان اینکه افرادی مثل زنگنه، ربیعی، آخوندی و ابتکار در سال ۸۸ در ستاد موسوی بودند و الان در دولت آقای روحانی نقش و مسئولیت دارند؛ بنابراین شاکله این دولت را اصلاح طلبان تشکیل میدهند، اظهار کرد: اینکه مدیران مختلف از جناح‌های مختلف ناکارآمد بودند، حرف درستی است. ولی این را باید در نظر داشت که از سال ۹۳ به بعد مشکلات مردم چندین برابر شد. اتفاقات آبانماه امسال نیز بیانگر این واقعیت است که وضع معیشت قشر مستضعف جامعه بدتر شده است.

وی افزود: اصلاح طلبان در سال ۹۶ علی رغم اینکه عملکرد ضعیف دولت را دیده بودند، اما باز هم گفتند جز اینکه به روحانی رای بدهیم چاره‌ای نداریم در غیراین صورت جنگ خواهد شد و از این دست حرف‌های بدون استدلال. به هر حال مردم باید بدانند که اگر دوباره به این افراد رأی بدهند، وضعیت فعلی تکرار خواهد شد.

 

عده ای، چون می خواهند همیشه در مجلس باشند، دوپهلو صحبت می کنند

حسینی با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس باید این شجاعت را داشته باشند که نظر خود را صریح بگویند، تصریح کرد: عده ای، چون میخواهند همیشه در مجلس باشند، دوپهلو صحبت می کنند و حرف خود را صریح نمی زنند. به هر حال حتما همه چیز باید شفاف شود و من موافق آن هستم.

وی با بیان اینکه ستاد‌های انتخاباتی ما در تهران و برخی استان‌ها فعال شده اند، اضافه کرد: ما بیشتر در مساجد صحبت میکنیم و طبیعتا صحبت کردن در مسجد هزینه خاصی ندارد. به هر حال الان مسئول ستاد ما هنوز یک ریال از من نگرفته است.

وزیر اسبق ارشاد اظهار کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در طی چهار سال کار خود شاید ۵۰۰ میلیون تومان حقوق بگیرند، ولی عد‌ه ای برای منافع خود وعده‌های میلیاردی دریافت می کنند. با این وجود ما باید از سال اول ورود به مجلس به فکر اصلاح قانون انتخابات باشیم، نه اینکه سال آخر برای منافع خود به فکر آن بیفتیم.

وی با بیان اینکه من برای ستاد انتخاباتی خود در شهر بزرگی مثل تهران، باید حدود ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان هزینه کنم با این وجود نمی‌توان منکر این شد که در تهران هزینه ای نکرده ایم، گفت: اگر در یک سال و نیم آینده تغییر و تحولی در وضعیت دولت صورت نگیرد با ورود نیرو‌های انقلابی به مجلس، یک تغییر در رویه دولت اتفاق خواهد افتاد و ما یک کار‌هایی خواهیم کرد، ولی با این حال گوش به فرمان رهبر معظم انقلاب هستیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code