ما از دانشگاه استعماری می‌ترسیم

اختصاصی/ سرویس ویژهای کیوسنا امام خمینی (ره) روح همیشه جاری در نظام مقدس جمهوری اسلامی است که سیره و گفتارش در همه زمینه ها راه گشای موانع پیشرفت این نظام بوده است؛نگاه عمیق ایشان به موضوعات مختلف،اشراف بر مسائل،فهم درست از دین و ارتباط آن با جامعه و روانشناسی کاربردی عواملی است که اندیشه امام […]

اختصاصی/ سرویس ویژهای کیوسنا

امام خمینی (ره) روح همیشه جاری در نظام مقدس جمهوری اسلامی است که سیره و گفتارش در همه زمینه ها راه گشای موانع پیشرفت این نظام بوده است؛نگاه عمیق ایشان به موضوعات مختلف،اشراف بر مسائل،فهم درست از دین و ارتباط آن با جامعه و روانشناسی کاربردی عواملی است که اندیشه امام را اندیشه ای جهان شمول برای اداره کشور می کند؛

به بهانه سالروز رحلت جانسوز امام عزیز نگاهی کوتاه داریم به برخی از جملات راهگشای ایشان در فضای دانشگاه،باشد که فرمایشات ایشان چراغ راهگشای امت اسلامی باشد،ان شاالله؛

دانشگاه‌ مرکز سعادت

– دانشگاه مرکز سعادت و در مقابل، شقاوت یک ملت است. از دانشگاه باید سرنوشت یک ملت تعیین شود. دانشگاه خوب یک ملت را سعادتمند می‌کند و دانشگاه غیر اسلامی، دانشگاه بد یک ملت را به عقب می‌زند (۱).

ساختن دانشگاه‌ها، کشور را بیمه می‌کند

– اساتید بدانند که اگر دانشگاه را بسازند، کشورشان را بیمه کرده‌اند تا آخر (۲).

– اگر دانشگاه‌‌ها درست نشود و مدرسه‌های ما هم درست نشود، امید اینکه یک جمهوری اسلامی ما پیدا کنیم نداریم. اگر این دو قشر تربیت شدند، به طوری که اسلام می‌خواهد، تربیت انسانی شدند، هم مملکت ما مصون می‌شود از تصرف شیاطین و روی چرخ خودش گردش می‌کند بدون وابستگی به خارج و بدون خیانت‌های داخلی و هم ترقیات حاصل می‌شود برای شما (۳).

– ملت عزیز ایران و سایر کشورهای مستضعف جهان اگر بخواهند از دام‌های شیطنت آمیز قدرت‌های بزرگ تا آخر نجات پیدا کنند، چاره‌ای جز اصلاح فرهنگ و استقلال آن ندارند، و این میسر نیست جز با دست اساتید و معلمان متعهدی که در دبستان‌ها تا دانشگاه‌ها راه یافته‌اند (۴).

دانشگاه، مرکز سعادت یا شقاوت یک ملت است

– دانشگاه مرکز سعادت و در مقابل، شقاوت یک ملت است. از دانشگاه باید سرنوشت یک ملت تعیین بشود. دانشگاه خوب یک ملت را سعادتمند می‌کند و دانشگاه غیراسلامی، دانشگاه بد، یک ملت را به عقب می‌زند (۵).

– دانشگاه مبداء همه تحولات است. از دانشگاه، چه دانشگاه علوم قدیمی و چه دانشگاه علوم جدید، از دانشگاه سعادت یک ملت و در مقابل سعادت، شقاوت یک ملت سرچشمه می‌گیرد. دانشگاه را باید جدیت کرده، جدیت بکنید، دانشگاه را درستش کنید. دانشگاه را اسلامی‌اش کنید (۶).

– اگر دانشگاه را ما سست بگیریم و از دست برود،‌ همه چیزمان از دستمان رفته است (۷).

ما از دانشگاه استعماری می‌ترسیم

– عزیزان من، ما از حصر اقتصادی نمی‌ترسیم. ما از دخالت نظامی نمی‌ترسیم. آن چیزی که ما را می‌ترساند، وابستگی فرهنگی است. ما از دانشگاه استعماری می‌ترسیم (۸).

– ما می‌خواهیم دانشگاهی باشد که ملت ما را مستقل و غیروابسته به شرق و غرب درست بکند، نه ملت ما را به طرف شرق بکشد، نه ملت ما را به طرف غرب بکشد، یک ملتی مستقل، با فکر مستقل، با دانشگاه مستقل که با استقلال دانشگاه، کشور مستقل می‌شود. یک دانشگاهی که با فیضیه دست به دست هم بدهند و شرق و غرب را کنار بزنند و خودشان برای مصالح کشور خودشان و برای مصالح اسلام عزیز عمل بکنند و نونهالان عزیز ما را طوری بار بیاورند که نه قبله آن‌ها مسکو باشد و نه قبله آن‌ها لندن باشد و نه قبله آن‌ها واشنگتن؛ قبله آن‌ها کعبه باشد؛ توجه به خدای تبارک و تعالی باشد و اسلام را در آغوش بگیرند که استقلال آنها، عزت آن‌ها در سایه اسلام است (۹).

– ما می‌گوییم که دانشگاه‌های ما، یک دانشگاه‌هایی که برای ملت ما مفید باشد، نیست. ما بیشتر از پنجاه سال است که دانشگاه داریم، با بودجه‌های هنگفت کمرشکن که از دسترنج همین ملت حاصل می‌شود و در این پنجاه سال نتوانستیم در علومی که در دانشگاه‌ها کسب می‌شود خودکفا باشیم. … ما دانشگاه داشتیم و داریم و برای تمام شؤونی که یک ملت زنده لازم دارد، احتیاج به غرب داریم (۱۰).

 

منابع:
۱٫ صحیفه نور، ج ۸، ص۶۱٫
۲٫ همان، ج ۱۲، ص ۵۰۹٫
۳٫ همان، ج ۹، ص ۳٫
۴٫ همان، ج ۱۵، ص ۴۴۵٫
۵٫ همان ،ج۸، ص۶۱٫
۶٫ همان، ج۸، ص۶۴٫
۷٫ همان، ج۸، ص۱۴۱٫
۸٫ همان ،ج۱۲، ص۲۵۲٫
۹٫ همان، ج۱۴، ص۴۳۰٫
۱۰٫ همان، ج۱۲، صص۲۴۸٫

انتهای پیام/