به گزارش خبرنگار دانشگاه کیوسنا، ماجرا از این قرار است که دانشجویان شریف در مواقع حساس روی ماه رئیس دانشگاه خود را نمی‎‌بینند، معمولا وقتی دانشگاه در موقعیت‌های حساس و بزنگاه‌های مهم قرار می‌گیرد، رئیس دانشگاه در سفر است. دانشجویان می‌گویند فتوحی سفر تفریحی می‌رود ما که نمی‌دانیم، اما اگر سفر تفریحی هم نباشد خبری از تفاهم نامه امضا کردن و اقدامات علمی در روز‌های نبود این رئیس دانشگاه نیست.

صبح روز ۴ شنبه ۱۹ دی ماه هواپیمای مسافربری ۷۳۷ اوکراین در نزدیکی تهران سقوط کرد. این مصیبت انسانی که برای تمام مردم ایران دردناک بود بیش از همه قلب اقشار دانشجو را به درد آورد، رئیس دانشگاه‌های مختلف تسلیت گفتند، حتی رئیس دانشگاه آلبرتا هم برای دانشجویان ایرانی بغض کرد و اشک ریخت، اما رئیس دانشگاه شریف در سفر تفریحی بود و برای این اتفاق بزرگ و تلخ دانشگاه شریف هیچگونه لغو سفر یا بازگشت زود هنگامی را تدارک ندید. گلایه‌های دانشجویان شریف از این موضوع کم نبود، که ما عزاداریم و رئیسمان معلوم نیست کجاست که باز نمی‌گردد.

قلب اندوهگین و آکنده از درد دانشجویان شریف برای اعتراض به نبود رئیس دانشگاه و عدم واکنش او نسبت به از دست دادن نخبگان دانشگاه شریف موجب اعتراض آن‌ها شد. بالاخره دانشجویان دانشگاه شریف تصمیم به تجمع در سوگ هم دانشگاهیان خود و اعتراض به رفتار غیرانساندوستانه رئیس دانشگاه گرفتند. صبح دوشنبه دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرد که امتحانات این دانشگاه در ساعت یک عصر لغو می‌باشد.

ماجرای تجمع امروز دانشگاه شریف چه بود؟
خبرنگار کیوسنا برای اطلاع از این موضوع با رئیس دانشگاه، معاون دانشجویی و حتی مسئول نهاد رهبری این دانشگاه تماس حاصل کرد، اما یا پاسخگو نبودند یا با گفتن در جلسه هستیم تلفن خود را قطع کردند تا اینکه بالاخره معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه در صدد پاسخگویی برآمد و گفت: امتحانات امروز ساعت ۱۳ لغو است و پس از پیگیری یکی از دانشجویان از دفتر معاونت آموزشی با پاسخ اینکه به دلیل معطلی دانشجویان تا پاسی از شب در دانشگاه امروز امتحانات این ساعت را لغو کرده تا اسباب راحتی را برای آن‌ها فراهم کنیم. اما سوالی که اینجا پیش می‌آید این است که چرا رفت و آمد دانشجویان به دانشگاه ممنوع نشد و تنها یکی از ساعات امتحان لغو شد و دیگر ساعت‌های امتحان لغو نشد، اگر بنا بود اسباب راحتی دانشجویان فراهم شود چرا امتحانات ساعت ۱۶ لغو نشد؟

در ادامه این بی‌تدبیری‌ها در دانشگاه شریف انجمن اسلامی نیز به عنوان حامی این تجمع اعلام حضور کرد و در کانال تلگرامی خود پست‌های مرتبط با این تجمع را بارگذاری کرد، اما وجود این پست‌ها دیری نپایید چرا که با اعلام لغو امتحانات حمایت خود را از این تجمع منتفی کرده و پست‌های مربوط به آن را از کانال تلگرامی خود حذف کردند.

 

ماجرای تجمع امروز دانشگاه شریف چه بود؟ / وقتی فتوحی فرمانده سپاه را سپر خود می‌کند
در همین بین ایمیلی به دانشجویان و اساتید از طرف دانشگاه ارسال شد که خبر از لغو تجمع و موکول شدن زمان برگزاری آن به روز دیگری می‌داد. در واقع مسببان برگزاری این تجمع به یکباره عقب نشینی کردند و امروز دانشکده کامپیوتر صحنه حضور دانشجویانی بود که حامیانشان دست از حمایت برداشته بودند.

نکته جالب اینجاست که ایمیل ارسالی ازمعاونت دانشجویی دانشگاه برای دانشجویان و اساتید بوده است.

 

ماجرای تجمع امروز دانشگاه شریف چه بود؟

 

دانشجویان با وجود پیچیدن خبر لغو مجوز جلوی در دانشکده کامپیوتر تجمع کردند جمیعتی حدود ۷۰۰ نفر یکی از دانشجو‌ها در بین جمعیت شروع کرد به صحبت کردن و گفت: رئیس دانشگاه ما کجاست؟ رئیس آلبرتا روز اول در جمع دانشجویان حاضر شد و سوگواری کرد، اما رئیس دانشگاه ما حتی امروز هم اینجا نیست.

دانشجویی که پیش‌تر نیز چندبار صحبت کرده بود، به درخواست جمع و علی‌رغم مخالفت یکی از انتظامات برنامه پشت بلندگو می‌رود و از لزوم شفافیت می‌گوید. وی همچنین اشاره می‌کند که اگرچه جمعیت خسته‌اند، ولی جایی نمی‌روند تا پاسخی بگیرند. او در ادامه درخواست تعطیل‌شدن امتحانات دانشجویان را تا برگزاری مراسمی برای یادبود کشته‌شدگان حادثه هواپیمای اوکراینی کرد. دقایقی بعد دانشجویان که خسته شده اند روی چمن نشسته اند و یکی از دانشجویان دختر با چشم گریان به جایگاه می‌رود و شروع می‌کند به صحبت کردن و می‌گوید مشابه این اتفاق در آمریکا افتاد، ولی ریگان عذرخواهی نکرد، اما جمعیت او را هو می‌کشند. وی ادامه می‌دهد که خون ۱۷۶ نفر ارث پدر شما نیست که تصاحبش کنید چرا سوگیری دارید؟

 فتوحی رئیس دانشگاه وارد جمعیت می‌شود و دانشجویان فریاد استعفا سر می‌دهند. وی گفت: ما عزادار این اتفاق ناگوار هستیم و دانشگاه آن پیام تسلیتی که باید می‌داد را داد و مراسمی را ترتیب دادیم برای این دانشجویان که شما هم در آن سهیم باشید.

فتوحی ادامه داد: روز شنبه دوستان از انجمن اسلامی و گروه‌های دیگر آمدند و گفتند که ما علاقه مندیم که تجمعی داشته باشیم و با وجود اینکه هیچ دانشگاهی مجوز تجمع را نمی‌دهد ما این کار را انجام دادیم و خواهش کردیم که بیایند و در وسط دانشگاه باشد و جلسه‌ای هم با انجمن گذاشتیم و آن‌ها آمدند و قول دادند و به هردلیلی نتوانستند و این تجمع به سر در دانشگاه کشیده شد و شعار‌هایی داده شد که خود شما دانشجویان در جریان آن هستید. شعار‌هایی که داده شد مورد تایید شما و دانشگاه نبود.

 

صحبت های فتوحی اشاره به شعار عده‌ای از دانشجویان بود که سعی در متشنج کردن فضا را داشت. 

رئیس دانشگاه شریف افزود: هیچکس از ما نخواست جلسه را به تعویق بیندازیم و تصمیم هیئت رئیسه دانشگاه و برای صلاح دانشگاه بود. این در حالی است که کانال دانشکده شیمی دانشگاه گفته بود که لغو برنامه ها به دستور مستقیم رئیس دانشگاه صورت گرفته، دانشجوها به شدت از انفعال دانشگاه در برابر نهادهای بیرونی عصبانی و شاکی هستند و اینکه دکتر فتوحی گفته اطلاعی نسبت به برخی مسائل نداشته، گله‌مندند.

فتوحی در صحبت‌هایش موضوع را به سردار سلامی مربوط می‌کند و قول می‌دهد او را به دانشگاه بیاورد، اما دانشجویان با فریاد استعفا از او استقبال می‌کنند. فتوحی در ادامه می‌گوید من منتخب شورای این دانشگاه هستم و اگر صلاح باشد از این جایگاه کنار می‌روم. 

 

افشین، عضو شورای فرهنگی دانشجویان در ادامه صحبت های فتوحی گفت: دستور عدم ورود دانش آموختگان و مهمانان مستقیم از طرف حراست اعمال شده؛ این امر در حالی است که فتوحی تا کنون این موضوع را انکار می‌کرد و می‌گفت همه تصمیمات توسط هیات رییسه گرفته شده. 

 

ماجرای تجمع امروز دانشگاه شریف چه بود؟ / وقتی فتوحی فرمانده سپاه را سپر خود می‌کند

 

در ادامه عابدیان، استاد دانشکده هوا فضا به جایگاه می‌آید و فتوحی از دانشکده خارج می‌شود. در ادامه این تجمع که حدود ۵ ساعت به طول انجامید، معاون فرهنگی دانشگاه به میان دانشجویان می‌آید و با آن‌ها گفتگو می‎‌کند بعد از پایان صحبت‌های حسینی دانشجویان کم کم پراکنده می‌شوند، برخی با معاون فرهنگی به گفتگو پرداختند و برخی خواستار تحصن شدند؛ اما تجمع بعد از حدود ۵ ساعت پایان یافت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code