گروه دانشگاه کیوسنا، سیده فائزه کریمی؛ از همان ساعات اولیه تایید ورود ویروس کرونا به کشور، زمزمه های تعطیلی دانشگاه ها و سایر مراکز آموزشی به گوش می رسید و به سرعت هم عملی شد.

و حالا دانشگاه ها با معضلی به نام نیمه کاره ماندن ترم تحصیلی برای دانشجویان رو به رو بودند.

و بدین صورت آموزش مجازی به صورت جدی تر وارد سیستم آموزشی دانشگاه ها شد به امید آنکه دانشجویان به دور از آلودگی های احتمالی و ابتلا در محیط های شلوغ با عادی شدن شرایط به محیط حقیقی تحصیل باز گردند اما این انتظارِ عادی شدن تا زمان امتحانات میان ترم و پایان ترم و حتی شروع سال تحصیلی جدید همچنان ادامه دارد …

ویروس کرونا جدا از منحوس بودنش، محکی بود برای آمادگی مراکز اموزشی کشور در آموزش مجازی ؛ آموزشی که از سالها قبل به رسمیت شناخته شده بود اما گستردگی چندانی نداشت.

سیستم آموزشی که از ابتدا ایرادات و نواقصی قابل حل اما مورد اهمال داشته است…اکنون در معرض آزمونی به نام اموزش مجازی قرار گرفته، درحالیکه که دانشجویان از فضای حقیقی هم آنچه که باید را به طور کامل به دست نیاوردند حالا توقع فراگیری از فضای مجازی اش قدری قابل تامل است.

 

از مشکلاتِ نبود اینترنت و کمبود سرعت آن بخصوص در نقاط دور افتاده کشور و حتی نبود گوشی هوشمند در بعضی موارد یا عدم دسترسی به رایانه همراه، تا کیفیت پایین فایل های ارسالی برخی اساتید و اذعان برخی دانشجویان به عدم یادگیری کامل و …همگی دست به دست هم دادند تا این شیوه آموزش آنطور که باید مورد استقبال قرار نگیرد.

قیمت های سر به فلک کشیده بسته های اینترنت که به لطف اپراتورهای تلفن همراه طی این مدت روند صعودی جالبی داشته است نیز مزید بر علت شده است !

 

اما هر انچه بود با تمام کاستی ها نقطه شروعی هرچند در بعضی موارد ضعیف برای سیر تکامل آموزش های مجازی در کشور است.

از کاهش هزینه های تحصیل و رفت و آمد بخصوص برای دانشجویانی که در دانشگاه های شهر های دیگر تحصیل میکنند تا آسودگی خاطر نسبی خانواده های آنان به در امان بودن فرزندانشان و تجمع کمتر در محیط های بسته بعنوان یک عامل مهم پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا و … همگی میتوانند نقطه مثبت این قبیل آموزش ها در این شرایط باشند.

 

با توجه به احتمال ادامه دار بودن روند تعطیلی ها امید است که ضعف های آموزش در فضای مجازی به حداقل برسند و مسئولین نسبت به فراهم نمودن سایر زیر ساخت های لازم احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند.

 

سیده فائزه کریمی – عضو بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

انتشار یادداشت‌های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط «کیوسنا» نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه‌ها و فعالین دانشجویی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code