رضا میرابیان، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با خبرنگار سیاسی کیوسنا، در خصوص میانجی گری آمریکا میان عربستان و اسرائیل برای برقراری ارتباط بین این دو گفت: در شرایط فعلی ارتباطات غیرعلنی و محرمانه‌ای میان عربستان و اسرائیل به صورت مستقیم وجود دارد و مسئله میانجی گری چندان مطرح نیست.

وی افزود: بر همین اساس برای هماهنگی سیاست‌های این دو و مشخصا سیاست‌های مرتبط با جمهوری اسلامی سعودی‌ها به طور جدی در حال رایزنی با رژیم صهیونیستی هستند، اما مایل به علنی شدن آن نیستند.

میرابیان با بیان اینکه موضوع عادی سازی روابط عربستان با رژیم صهیونیستی در صورت علنی شدن تبعات زیادی برای سعودی‌ها خواهد داشت، گفت: عربستان سعودی مدعی خادمی حرمین الشریفین است لذا اگر عادی سازی روابط آن‌ها با اسرائیل علنی شود این موضوع برای به اصطلاح ام القرای اسلام در میان کشور‌های مسلمان بسیار سنگین و گران تمام خواهد شد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا افزود: بر این اساس به نظر می‌رسد این رایزنی‌ها از مدت‌ها به ویژه از زمان روی کار آمدن بن سلمان و قدرت گرفتن او بسیار تنگاتنگ‌تر شده است گرچه به شدت از علنی شدن آن جلوگیری می‌کنند.

وی با اشاره به نفوذ آمریکا پس از روی کار آمدن ترامپ بر عربستان گفت: زمانی که ترامپ در عربستان تصدی امور را به دست گرفت نیرو‌هایی که مورد تایید و خواست او بودند در عربستان حاکم شدند و قطعا اگر ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب نمی‌شد نه بن سلمان ولیعهد سعودی بود و نه ملک سلمان پادشاه این کشور.

میرابیان با اشاره به رایزنی‌های سعودی و آمریکای ترامپ گفت: بحث معامله قرن به دلیل نزدیکی بن سلمان و ترامپ بود گرچه تاکنون اقبالی نداشته است، اما در واقع با این تعهد و پیش زمینه بود که بن سلمان به ولایت عهدی رسید و راه را برای سیاست‌های اسرائیل در منطقه و همکاری با او باز کرد گرچه این نزدیکی تاکنون موفقیت چندانی نداشته است، اما این اقدامات با یکدیگر هم پوشانی دارد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code