به گزارش گروه دانشگاه کیوسنا، به نقل از ستاد ازدواج دانشجویی، علیرضا مهرجردی، مدرس مباحث خانواده، در جشن ازدواج دانشجویی سیزدهمین کاروان مراسم ازدواج دانشجویی ، با اشاره به آیه شریفه «؛ و خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها» گفت: سوال مهمی که معمولا مطرح می‌شود این است که چرا به رغم آنچه در آیه شریفه ذکر شده، برخی ازدواج‌ها آرامش بخش نیست.

وی افزود: مادامی که در فردیت خود مانده و به مهارت زوجیت دست نیابیم، هر چند سال هم که از عقد ازدواجمان گذشته باشد به آرامش نخواهیم رسید.

این کارشناس مسائل خانواده با بیان اینکه برای رسیدن به زوجیت، چگونگی شروع زندگی بسیار مهم است، اضافه کرد: برخی زندگی را با تفاهم (تشابه)، برخی با تعارض (ضدیت) و برخی با توافق شروع می‌کنند و تنها گروه سوم هستند که به زوجیت و آرامش می‌رسند.

وی در ادامه بااشاره به اهمیت شناخت همسران از تفاوت‌های بنیادین یکدیگر درراستای تحقق زوجیت گفت: به عنوان مثال مهر و محبت مرد زمانی تمام و کمال ابراز می‌شود که او شاغل بوده و نان آور باشد.

مهرجردی با تاکید براینکه خانم‌ها باید از مادری کردن برای همسرانشان بپرهیزند، افزود: آنچه در بنیان روانی مرد، نقش اساسی دارد، اقتدار اوست که با مادری کردن زن برای او از بین می‌رود. خانم‌ها مشورت بدهند، اما تصمیم نهایی را بر عهده مرد بگذارند.

وی با اشاره به آیه شریفه «. الرجال قوّامون علی النساء»، تصریح کرد: مرد عامل قوام و ثبات خانواده است؛ خانم‌ها اگر با تحسین، تایید و اعتماد، به همسرشان ثابت کنند که وجودشان وابسته به وجود او است، مرد تمام هستی را به پایشان می‌ریزد.

بجای تلاش برای تربیت یکدیگر، خود را بپذیرید
این مدرس مباحث خانواده با تاکید براینکه نباید بلافاصله پس از عقد شروع به تغییر و تربیت یکدیگر کنیم، خاطرنشان کرد: زن، گل است و گل با نوازش و رسیدگی رشد می‌کند نه با خشونت؛ سعی کنید همسرتان را همانطور که هست بپذیرید و تمجید کنید.

مهرجردی با اشاره به اهمیت توجه مرد به زن فارغ از مسائل معیشتی، ادامه داد: از بهترین راه حل‌های تعارض زوجین، شنیدن صحبت‌های خانم و درک او است نه راهکاردادن و بحث منطقی.

وی به آقایان یادآور شد: اگر می‌خواهید لطافت زن را ببینید باید با او صمیمی شوید و هنگام صحبت با او با تمام وجود و حضور قلب همراهی اش کنید؛ موضع نگیرید، دنبال مقصر نگردید و به او حق بدهید.

این کارشناس مسائل خانواده افزود: منت گذاشتن، مشورت نکردن و بی احترامی ولو به شوخی، اعتبار و ارزشمندی مرد در خانه را از بین می‌برد.

گفتنی است بیست وسومین دوره مراسم ازدواج دانشجویی (طرح ملی همسفرتابهشت) به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و با شرکت ۲۰ هزار زوج از دی تا اسفندماه جاری در مشهدمقدس برگزار می‌شود. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code