محمد زادمهر، دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در گفتگو با خبرنگار دانشگاه کیوسنا، گفت: شرایط کشور از نظر قرار گرفتن در شرایط پیک کرونا، تحریم‌ها و مسائل اقتصادی شرایط عادی نیست؛ با این وجود استفاده از ابزار‌های نظارتی از سوی مجلس شورای اسلامی مانند سوال از رئیس جمهور برای چنین مواقعی است.

وی افزود: شرایط عادی یعنی اینکه مدیریت کشور از سوی دولت مدیریت مطلوبی بوده است، ولی شرایط بحرانی کنونی متاثر از از مدیریت دولت است پس اساسا استفاده از ابزار‌های نظارتی موجود به خاطر این است که از دولت پرسیده شود که چرا قیمت ارز به ۲۴ هزار تومان و قیمت مرغ به ۲۰ هزار تومان رسیده است و چرا پیک جدید کرونا در کشور رقم خورد و آن هم در شرایطی که ما داشتیم این بحران را مدیریت می‌کردیم.

دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با بیان اینکه استفاده از ابزار‌هایی مانند سوال از رئیس جمهور هم هزینه سیاسی برای مجلس و نمایندگان دارد و هم اینکه دولت‌ها به طرح سوال به عنوان یک ابزار نگاه نمی‌کنند مخصوصا در این دولت و مجلس که تفکرات سیاسی آن‌ها با هم متفاوت است، گفت: در چنین شرایطی معمولا گرو کشی‌ها انجام می‌شود و دولت هم بعدا تقابل‌هایی با مجلس انجام می‌دهد. همچنین نکته‌ای که وجود دارد این است که امسال سال آخر فعالیت دولت دوازدهم است با این وجود اینکه ما از مجلس انتظار داشته باشیم که با دولت برخورد کند باید این موضوع را نیز در نظر بگیریم که یک یا دو استیضاح دیگر وزراء باعث می‌شود که دولت از نصاب بیفتد پس چنین محدودیت‌هایی هم پیش روی مجلس وجود دارد.

زادمهر اظهار کرد: البته مجلس باید راه حق را برود یعنی اگر امروز عملکرد دولت عملکرد مناسبی نیست حتما باید طرح سوال از رئیس جمهور انجام شود و یا اگر وزیری عملکرد مناسبی ندارد اگر چه ممکن است با استیضاح وزراء، دولت از نصاب بیفتد، ولی باید با وزراء ناکارآمد هم برخورد شود و قطعا این برخورد هم باید در سال آخر دولت قاطعانه باشد، چون در سال آخر دولت و هیات دولت کار را خیلی جدی نمی‌گیرند.

دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان افزود: مجلس انقلابی و مجلسی که با شعار اصلاح اقتصادی روی کار آماده با طرح سوال از رئیس جمهور، باید این پیام را به مردم بدهد که قیمت مرغ ۲۰ هزار تومانی، ارز ۲۱ هزار تومانی و مسکن ۱۷ میلیونی در شهرستان‌ها و اطراف تهران برای مردم سنگین است؛ بنابراین مردم نیز باید این موضوع را درک کنند که این موضوع برای مجلس مهم است. به هر روی مجلس ضمن اینکه باید طرح‌ها و لوایح مختلف را به تصویب برساند باید رئیس جمهور و وزراء را هم به خاطر این نابسامانی‌ها فرا بخواند و با آن‌ها برخورد کند.

زادمهر با تاکید بر اینکه رئیس جمهور باید بداند که هر کجا عملکرد او مناسب نبوده باید پاسخگو باشد و وزراء نیز باید بدانند که بعد از یک یا دو بار تذکر استیضاح می‌شوند، تصریح کرد: قانون ابزار‌های نظارتی را در اختیار مجلس قرار داده تا وزراء بدانند که هر کاری که خود می‌خواهند نمی‌توانند انجام دهند.

وی با بیان اینکه اولویت کشور معیشت و اقتصاد است، چون امروز شاهدیم که سفره مردم هر روز کوچکتر و کوچکتر می‌شود و معیشت آن‌ها مورد تعرض قرار می‌گیرد، افزود: با قیمتی که گوشت دارد امروز این فراورده دامی از سفره جمعیت قابل توجهی از مردم کشورمان حذف شده و در مورد مرغ و دیگر محصولات و فرآورده‌های غذایی نیز همین روال حاکم است.

دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: انتظار از مجلسی که با شعار اصلاح اقتصاد و معیشت روی کار آمده این است که در بحث اقتصاد، معیشت، مسکن، بانک‌ها و ارز چاره اندیشی کند؛ بنابراین به نظر می‌آید که سوالات از رئیس جمهور هم باید با این اولویت مطرح شود که برنامه دولت برای مسائل معیشتی، کسب و کار‌های خرد آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا، مدیریت ارز و مدیریت گرانی‌ها چیست و اصلا آیا برنامه‌ای برای مهار این نابسامانی‌ها دارد. چون در یک جا‌هایی آدم حس می‌کند که اگر دولت و نهاد‌های نظارتی هم وجود نداشتند تا این حد شاهد گرانی‌ها نبودیم. به هر روی در جا‌هایی سیاست‌های دولت خود باعث گرانی‌ها شده است.

زادمهر با بیان اینکه طبیعی است که دولت در سال آخر فعالیت خود طرح سوال از رئیس جمهور را نمی‌پسندد، اضافه کرد: مجلس دهم همسوی با دولت بود، اما این مجلس نیز هر کجا می‌خواست از ابزار‌های نظارتی خود استفاده کند با برخورد نامناسب دولت مواجه می‌شد؛ البته مجلس هم در حین اینکه باید از ابزار‌های خود استفاده کند ضرورت دارد از بروز اتفاقاتی مانند درگیر‌هایی که در جلسه با وزیر امور خارجه روی داد پرهیز کند، چون در این جلسات هم نمایندگان و هم وزراء این فرصت را دارند که از خود دفاع کنند پس داد و بیداد و توهین در حین ارائه دفائیات در این سطح و در پارلمان جمهوری اسلامی ایران معنایی ندارد.

وی افزود: معتقدم تنش و برخورد بین دولت و مجلس ایجاد شده است، ولی باید مراقب باشیم که دولت جلوی استفاده مجلس از ابزار‌های نظارتی اش را نگیرد، چون استفاده از این ابزار‌ها به معنای گذاشتن چوب لای چرخ دولت نیست و حق مجلس است که از رئیس جمهور سوال بپرسد و به وزراء تذکر بدهد پس انتظار از دولت این است که جلوی مجلس را نگیرد. همچنین مجلس نیز باید در یک فضای گفتگو محور و قاطعانه هم حق مردم را مطالبه کند و هم شانیت رئیس جمهور و وزراء را حفظ کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code