دوست‌محمدی عضو هیئت داوران «دومین جشنواره بین المللی حقوق بشر آمریکایی»: آمریکا بزرگترین نقض کننده حقوق بشر در دنیاست

دوست‌محمدی عضو هیئت داوران «دومین جشنواره بین المللی حقوق بشر آمریکایی» آمریکا بزرگ‌ترین نقض کننده حقوق بشر در دنیاست … محمدرضا دوست‌محمدی معتقد است: کشوری که خود بلندترین آوازه حقوق بشر را در دنیا دارد، بزرگ‌ترین نقض کننده این موضوع در جهان است. به گزارش کیوسنا، محمدرضا دوست‌محمدی، عضو هیئت داوری «دومین جشنواره هنری حقوق […]

دوست‌محمدی عضو هیئت داوران «دومین جشنواره بین المللی حقوق بشر آمریکایی»
آمریکا بزرگ‌ترین نقض کننده حقوق بشر در دنیاست …
محمدرضا دوست‌محمدی معتقد است: کشوری که خود بلندترین آوازه حقوق بشر را در دنیا دارد، بزرگ‌ترین نقض کننده این موضوع در جهان است.


به گزارش کیوسنا، محمدرضا دوست‌محمدی، عضو هیئت داوری «دومین جشنواره هنری حقوق بشر آمریکایی»، در مورد برگزاری این جشنواره گفت: رسانه‌های دنیا معمولاً آنچه از واقعیات جهانی در راستای منافعشان است را نشان می‌دهند. از این رو برگزاری جشنواره‌هایی با موضوعی که به شفاف سازی چهره واقعی اَبر قدرت‌ها منجر شود حائز اهمیت است. چرا که هنرمندان در این جشنواره‌ها توان هنر خود را در راستای تاثیر بر روح و روان سمعی بصری مخاطب به کار می‌گیرند. هنر در تمام دنیا می‌تواند واقعیات را جوری نشان دهد که در ذات آن هست و یا جوری نمایش دهد که مخاطب تحت تاثیر آن، ذات تلخ آن وقایع را فراموش کند.
دوست‌محمدی افزود: نتایج برگزاری جشنواره‌هایی از این قبیل زمانی تاثیر نهایی خواهد داشت که در جامعه بین‌الملل بازتاب داشته باشد. حضور درست، موثر و فعال رسانه‌های مطبوعاتی و دنیای مجازی بسیار مهم است. موقعی کار این جشنواره‌ها به اتمام می‌رسد که مردم سراسر دنیا با آثار آن روبه‌رو شوند.
این هنرمند گرافیست، اصطلاح «حقوق بشر آمریکایی» را به قُلدری تشبیه کرد و گفت: آمریکا و اصطلاح حقوق بشری که او از آن یاد می‌کند، همانند قُلدری است که در دنیا نمونه شرارت‌هایش یافت نمی‌شود. آمریکا الزامی برای رعایت حقوقی که خود از آن سخن به میان آورده نمی‌بیند. در واقع قوانین بین‌المللی که اَبر قدرت‌ها برای دیگر کشورها تجویز کرده‌اند توسط خودشان رعایت نمی‌شود.
دوست‌محمدی با اشاره به عدم رعایت حقوق بشر توسط آمریکا و لمس نمونه‌های بارز آن از سوی مردم ایران گفت: ما ایرانی‌ها در مواجهه با اتفاقاتی چون هدف قرار گرفتن هواپیمایی مسافربری ایرباس حامل هموطنان عزیزمان از سوی موشک‌های ناوهای آمریکایی حاضر در خلیج‌فارس و یا حمایت‌های آشکار آمریکایی‌ها از صدام و منافقین، چهره منفور آمریکا کاملاً در ذهن و روح مان نهادینه شده است.
وی افزود: کشوری که خود بلندترین آوازه حقوق بشر را در دنیا دارد، بزرگ‌ترین نقض کننده این موضوع در جهان است.
دوست‌محمدی میان حقوق بشر آمریکایی و اسلامی تفاوت بسیاری در نظر گرفت و گفت: تعاریف این دو بسیار متفاوت از هم است. بسیاری از قوانین در نظر گرفته شده در اسلام که قرن‌ها پیش تدوین شده است، علوم به تازگی توانسته به دلایل آن دسترسی پیدا کرده‌ است. متاسفانه هنوز به تمام آنچه اسلام در مورد حقوق گفته شده است دست نیافته‌ایم.
دوست‌محمدی ادامه داد: اصول حقوق بشر اسلامی بر پایه انسانیت و آزادگی است. در صورتی که حقوق بشر آمریکایی بر پایه پول، قدرت و ثروت بنا شده است. این دو بیان هیچ‌گاه کنار هم در یکجا نمی‌گنجند.
وی در ادامه افزود: اسلام به جزئی ‌ترین حالات ممکن حقوق پرداخته است. دقتی که در قوانین اسلام است در هیچ کجای دنیا نخواهیم داشت. ما هنرمندان باید با هنر خود به تمامی مردم جهان نشان دهیم که آمریکا چگونه با نقض حقوق یک به یک مردم دنیا، سخن از حقوق بشر می‌گوید.
دوست‌محمدی با انتقاد از عدم رعایت حقوق یکدیگر توسط عموم مردم گفت: همه ما آدم‌ها متناسب با قدرتی که داریم به نوعی حقوق را رعایت کرده و یا زیر پا می‌گذاریم. پس باید در کنار اعلام مخالفت با قانون‌شکنانی چون آمریکا، خودمان نیز قوانین را رعایت کنیم. اگر ابرقدرت‌ها قوانین جهانی را زیر پا می‌گذارند و حقوق بشر را در سطح جهانی نقض می‌کنند، گاهی فراموش می‌کنیم که خودمان هم باید حقوق یکدیگر را رعایت کنیم و به آن احترام بگذاریم. پس باید در کنار تلاش برای جهانی برابر و عادل، از خودمان بابت رعایت قوانین و حقوق شهروندی شروع کنیم.
وی افزود: در اسلام هم آمده است که انجام گناه کوچک مقدمه‌ انجام گناه‌های بزرگ‌تر است. برای مثال هنگامی که سوار بر تاکسی هستیم، راننده محترم معترض به همه بی‌قانونی‌ها است اما خودش از چراغ قرمز عبور می‌کند.
دوست‌محمدی در پایان گفت: باید در کنار افزایش دانش سیاسی و حق و حقوق بین‌المللی خودمان، به قانون و حقوق شهروندی در محل زندگی شخصی‌مان نیز احترام بگذاریم.
گفتنی است نمایشگاه آثار و مراسم اختتامیه و اهدای جوایز نفرات برگزیده «دومین جشنواره هنری حقوق بشر آمریکایی» در هفته حقوق بشر آمریکایی (۷ الی ۱۴ تیرماه) برگزار می شود.

 

 

انتهای پیام./