به گزارش گروه بین‌الملل کیوسنا، «خورخه آریزا» وزیر امور خارجه ونزوئلا امروز (سه‌شنبه) در پیامی در صفحه توییتر خود از حمله گروهی از اغتشاشگران به کنسولگری ونزوئلا در پایتخت کلمبیا و غارت و ویران آن خبر داد.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، آریزا در صفحه توییتر خود ضمن اعلام کرد: «ما این واقعه را که ساختمان کنسولگری ونزوئلا در بوگوتا (پایتخت کلمبیا) کاملاً غارت و ویران شده است، محکوم می‌کنیم».

وی ضمن محکوم کردن دولت کلمبیا به عدم اقدام در خصوص این مسئله ادامه داد: «مسئولان کلمبیا هیچ‌گونه اقدامات محافظتی ارائه ندادند که این نقض کنوانسیون وین در خصوص روابط دیپلماتیک و کنسولی است. کلمبیا باید در این خصوص پاسخگو باشد».

این دیپلمات ونزوئلا سپس تصاویر ویدئویی را در صفحه توییتر خود قرار داده بود که هم داخل و هم فضای خارجی کنسولگری ونزوئلا را نمایش می‌داد که غارت و ویران شده بود و مبلمان داخل کنسولگری در هم شکسته شده بود، شیشه‌ها خورد شده بود و نمای ساختمان را با درج تصاویری بر روی دیوار‌ها خراب کردند.

روابط میان دو کشور ونزوئلا و کلمبیا مدت‌ها است که دچار تنش شده است و از اوایل ماه ژانویه سال گذشته میلادی این روابط پس از آن بیش از پیش پرتنش شد که دولت کلمبیا، «خوان گوآیدو» رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخت.

 

یک ماه پس از این اقدام کلمبیا، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا طی سخنانی در کاراکاس اعلام کرد که دیگر تحمل رفتار تهاجمی دولت فاشیست کلمبیا را ندارند و بنابراین تمامی روابط خود با این کشور را قطع می‌کنند. در پی اظهارات مادورو، تمامی دفاتر نمایندگی دیپلماتیک تعطیل شد و دیپلمات‌ها نیز از دوکشور خارج شدند.

از طرف دیگر، ارتش ونزوئلا در سوم ماه مه (۱۴ اردیبهشت ماه)، حمله دریایی مزدورانی که با حمایت آمریکا از کلمبیا قصد ورود به این کشور و ربودن مادورو را داشتند، خنثی کرد. بعد از تحقیقات مشخص شد که دو نفر از مزدوران بازداشت شده کارمندان شرکت امنیتی خصوصی آمریکایی بودند. این دو اعتراف کردند که در برنامه آموزش نیرو‌های مخالف جهت ربودن مادورو نقش داشتند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code