گروه دانشگاه کیوسنا، سيده فاطمه حبيبي؛ ستاد مقابله با کرونا که براي عزاداري هاي محرم، هر روز يک بيانيه و مصوبه صادر مي کرد، يا براي تعويق کنکور يک شبه وارد گود شده و مي گويد تعويق يا عدم تعويق کنکور بايد به تصويب برسد، و بعد يک ميليون و نيم جوان را راهي آزمون سراسري مي کند، اکنون به شکل نا متعارفي ساکت است.

 

وزير بهداشت، پس از رسوايي تعويق کنکور و حرف هاي ضد و نقيضش، در حاليکه مي توانست با موضعي حتي نيمه مقتدرانه، آبروي رفته خود را بازگرداند، امروز هيچ واکنشي نسبت به بازگشايي مدارس نشان نمي دهد.

 

اين يک بام و چند هواي ستاد ملي مقابله با کرونا، فقط يک دليل دارد، آن هم تعارض منافع! و تعارض منافع اينجا يعني پول!

 

يکبار سازمان سنجش صراحتا اعلام ميکند، کنکور بايد در موعد مقرر برگزار شود تا حيات موسسات آموزش عالي بخطر نيفتد! و اکنون هم پشت پرده تلاش مجدانه مسئولين آموزش و پرورش براي آغاز سال تحصيلي چيزي جز همين تعارض منافع نيست.

 

مسئولان وزارت آموزش و پرورش به شکل کاملا قانوني، خود صاحبان و مالکان مدارس خصوصي با شهريه هاي نجومي اند. اگر در ابتداي شروع همه گيري کرونا مدارس بدون هيچ مخالفتي تعطيل شد، به اين دليل بود که شهريه ها کاملا اخذ شده بود و اين بنگاههاي اقتصادي سود خود را برده بودند و از تعطيلي مدارس نه تنها ضرر نميکردند، بلکه به دليل عدم پرداخت حقوق معلمان، حتي سود هم ميبردند.

 

مدارس خصوصي، بنگاه هاي اقتصاديند، امروز بايد بازگشايي شوند، چه کسي ميتواند از اين همه سود گزاف که از بازارگاه آموزش راهي جيبشان مي شود، صرف نظر کند؟ معلمان و دانش آموزان هم قربانيان اين سودهاي کلان!

 

وزارت آموزش و پرورش اکنون صراحتا ميگويد، «مدارس باز شوند، اگر مشکلي پيش آمد مجددا آموزش حضوري تعطيل ميشود»

يعني مدرسه بازشود
شهريه دريافت شود
جلوي ضرر اقتصادي گرفته شود
بعد دوباره مدارس تعطيل شوند.

سر سرمايه و سرمايه دار سلامت،
جان کودکان اين سرزمين چه ارزشي دارد!

 

دولت ليبرال نه تنها مجري خواست سرمايه دار، و نگهبان حفظ و انباشت سرمايه سرمايه دار است، که حتي در تصرف و تملک سرمايه دار درآمده است. ذينفعان سرمايه دار خود داراي قدرت تصميم گيري و سياست گذاريند، يکبار کنکور را برگزار ميکنند بي توجه به شرايط قرمز کرونا، اکنون هم مدارس را بازگشايي ميکند، بدون در نظر گرفتن بهايي که مردم قرار است با جانشان بپردازند.

اين تعارض منافع است که سخت تر از کرونا، گلوي جامعه را گرفته و تنفسش را بند آورده است.

 

سیده فاطمه حبیبی – کارشناسی داروسازی دانشگاه تهران

انتشار یادداشت‌های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط «کیوسنا» نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه‌ها و فعالین دانشجویی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code