به گزارش گروه سیاسی کیوسنا، امروز، «غلامحسین دهقانی» معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه امروز (دوشنبه ۲۰ خرداد) با خانم «سیمونتا دی‌پیپو» رئیس دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد در وین دیدار و گفتگو کرد.

دهقانی در این ملاقات اظهار داشت: ما اهمیت بالایی برای کار دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد و کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو قائل هستیم و بر همین اساس هم مشارکت فعالی در نشست‌های آن داریم. توسعه و حمایت از حقوق بین‌الملل فضا، استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو بدون تبعیض، بهره‌برداری از ماهواره‌های کوچک و دسترسی منصفانه به مدار زمین آهنگ، از جمله مسائلی است که در این کمیته مطرح است و برای ما اهمیت دارد.

وی افزود: از منظر ما، تقویت و تعمیق همکاری‌های بین‌المللی بین دولت‌های عضو، یکی از اهداف مهم یونوسا است که می‌تواند به عنوان یک عامل موثر در تحقق سایر سایر اهداف کمیته هم محسوب می‌شود. در کنار تصمیمات دولت‌ها، نقش یونوسا در تقویت و توسعه همکاری‌های فضایی در بین دولت‌ها از جمله از طریق تبادلات علمی و فنی و انتقال تجهیزات و فناوری از اهمیت بالایی برخوردار است.

دهقانی خاطرنشان کرد: انتظار ما این است که یونوسا توجه ویژه‌ای به نیاز‌های دولت‌های نوظهور در عرصه فضا، به خصوص با توجه به اعمال تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا، معمول دارد.

معاون وزیر خارجه ایران افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به همکاری یونوسا برای برگزاری موفق اولین کارگاه مشترک در خصوص بهره‌برداری از فناوری فضایی برای مدیریت بلایای طبیعی در سال ۲۰۱۵، آمادگی دارد دومین دور این کارگاه مشترک را در سطح منطقه‌ای در نیمه اول سال ۲۰۲۰ در تهران برگزار کند.
خانم دی‌پیپو نیز ضمن ارئه توضیحاتی درخصوص اصلاح در دستورکار دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد و تغییرات ایجاد شده، بیان کرد: تعامل این دفتر با جمهوری اسلامی ایران بسیار سازنده است.

وی ضمن موفق خواندن تجربه برگزاری اولین کارگاه مشترک، از برگزاری دور دوم آن در ایران استقبال کرد.

رئیس دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد همچنین پیشنهاداتی را در حوزه تبادل تجربیات و آموزش و ظرفیت سازی مطرح کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code