گروه دانشگاه کیوسنا، محمد کفیلی؛ انتخابات شورای ناظر بر نشریات دانشجویی در سطح وزارت علوم و وزارت بهداشت، یکی از مهم‌ترین اتفاق در بستر فضای نشریات در دانشگاه‌ها است. انتخاباتی که می‌تواند باعث افت و یا منجر به رشد نشریات دانشجویی شود. نوشتن و فعالیت رسانه‌ای مکتوب، به مراتب سخت از سخنوری و دیگر فعالیت‌های رسانه‌ای است. نشریات دانشجویی نیز رسانه دانشگاه است.

شنبه، بیست و پنج بهمن ماه، انتخابات شورای ناظر بر نشریات دانشجویی وزارت علوم برگزار شد؛ در این انتخابات دو نفر عضو اصلی و یک نفر عضو علی‌البدل دانشجویی این شورا مشخص شدند که برای یک سال به عنوان شورای ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم، فعالیت خواهند کرد. این انتخابات که به صورت الکترونیکی برگزار شد، برخلاف سال‌های گذشته با حاشیه‌های زیادی همراه نبود. 

بنا بر نتیجه این انتخابات، علی اسدی، از دانشگاه علم و صنعت، با ۶۷ رای و محمد عسگری، از دانشگاه شاهد، با ۶۱ رای، دو نفر عضو اصلی دانشجویی این شورا انتخاب شدند؛ عضو علی البدل این شورا نیز فائزه اسدپور، از دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، با ۶ رای است.

اعضا این شورا به شرح زیر است:
-معاون فرهنگي وزارت بهداشت (رئيس شورا)
ـ مديركل فرهنگي وزارت بهداشت (دبير شورا)
ـ معاون فرهنگی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها يا نماينده تام الاختيار رئيس نهاد
ـ يك نفر حقوقدان به انتخاب معاون فرهنگي وزارت بهداشت
ـ  يك نفر دیگر نیز به عنوان عضو علی البدل دانشجویی

مهلت ثبت اثر در جشنواره تیتر ۱۲ تمام شد
محمد صادق میرعلی، مسئول دبیرخانه دوازدهمین جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی در گفتگو با خبرنگار کیوسنا گفت؛ با اعلام پایان یافتن مهلت ارسال آثار به جشنواره، و دریافت ۲۸ هزار و ۲۷۱ اثر ارسالی توسط دبیرخانه جشنواره گفت: از مجموع کل آثار ارسالی تعداد ۳۰۲۰ نشریه دانشجویی در بخش نشریات برگزیده، تعداد ۲۲ هزار و ۶۳۶ اثر در بخش آثار برگزیده، تعداد ۱۳۰۹ نشریه دانشجویی و اثر در بخش فضای مجازی، تعداد ۱۲۶۱ اثر در بخش ویژه جشنواره و تعداد ۴۵ نشریه دانشجویی و اثر نیز در بخش سرزمین مادری ثبت و ارسال شده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در بخش نشریات برگزیده، حوزه فرهنگی با تعداد ۳۹۲ نشریه دانشجویی و در بخش آثار برگزیده، حوزه‌ تیتر با ۳۹۲۲ اثر و در بخش ویژه کرونا، جامعه و حکمرانی با ۹۳۴ اثر بیشترین حجم آثار و نشریات ارسالی هر بخش را به خود اختصاص داده اند. همچنین در بخش فضای مجازی جشنواره، بیشترین تعداد آثار ارسالی در حوزه صفحات اینستاگرام با ثبت ۳۵۵ پیوند اثر ارسال شده است.

بیشتر مطالعه کنید: شیوه‌نامه داوری جشنواره تیتر ۱۲ اعلام شد

میرعلی افزود: دانشگاه علوم پزشکی شیراز با ثبت ۲۴۲۶ اثر، دانشگاه شیراز با ثبت ۲۴۰۱ اثر و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با ثبت ۲۲۷۵ اثر، بیشترین میزان مشارکت در جشنواره را به خود اختصاص داده اند. دانشگاه‌های شهید بهشتی تهران، علوم پزشکی اردبیل، فردوسی مشهد، علوم پزشکی تبریز، علوم پزشکی یزد، تبریز و تهران در رده چهارم تا دهم قرار دارند.

مسئول دبیرخانه جشنواره تیتر ۱۲ تصریح کرد: کارشناسان نشریات دانشجویی تا ساعت ۸ صبح روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه مهلت دارند تا نسبت به تایید آثار ارسالی دانشگاه خود اقدام کنند. چنانچه اثری توسط کارشناس دانشگاه بررسی نشود، به هیچ وجه امکان ورود به فرایند داوری جشنواره تیتر ۱۲ را نخواهد داشت.

جشنواره نشریات دانشجویی دفتر تحکیم
جشنواره نشریات دانشجویی اتحادیه دفتر تحکیم وحدت، امسال به طور کلی در دو حوزه عمومی و تخصصی برگزار شد. محورهای حوزه عمومی این جشنواره شامل بخش‌های «یادداشت و مقاله»، «تیتر»، «مصاحبه»، «طراحی جلد» و «گرافیک و صفحه آرایی» است.

محورهای ویژه جشنواره نیز شامل مواردی است که ناظر به گفتمان و کار ویژه‌های اتحادیه دفتر تحکیم وحدت و دفاتر آن بود. این محورها شامل عناوینی چون؛ «مردم سالاری دینی»، «شورای عالی انقلاب فرهنگی»، «منع خشونت علیه زنان»، «بحران جمعیت» و «شیوع بیماری کرونا» است.

بخش «مردم سالاری دینی» به عنوان کلان گفتمان دفتر تحکیم وحدت شامل زیرمجموعه‌هایی است. «ابعاد مشارکت»، «اصول تحول خواهی و اعتراض ساختارمند»، «اصول آزادی و عدالت در انتخابات» و «ابعاد آگاهی بخشی» زیر مجموعه‌های محور مردم سالاری دینی این جشنواره نشریات دانشجویی بود.

طاها نظری پور، دبیر این جشنواره نشریات دانشجویی در گفتگو با خبرنگار دانشگاه کیوسنا، در خصوص برگزیدگان این جشنواره نشریات دانشجویی گفت: جشنواره نشریات دانشجویی اتحادیه دفتر تحکیم وحدت، به دلیل اینکه محدود به دفاتر این اتحادیه دانشجویی است، طبیعتا با تعداد محدودی از آثار رو به رو بوده است. در مجموع در دو بخش عمومی و تخصصی این جشنواره، ۱۹۲ اثر را دریافت کردیم که در اختتامیه نشست میان دوره و شورای عمومی اتحادیه دفتر تحکیم وحدت، نفرات برتر اعلام شد.

نفرات اول بخش عمومی جشنواره نشریات دانشجویی دفتر تحکیم وحدت به تکفیک حوزها، شامل اسامی ذیل است:

یادداشت و مقاله: کوثر محمدی، دانشگاه الزهرا(س)
مصاحبه: فرناز اینانلو، دانشگاه امیرکبیر
تیتر: زهرا طاهر خانی، دانشگاه الزهرا(س)
طراحی جلد: طاهره اسماعیل زاده، دانشگاه امیرکبیر
گرافیک و صفحه آرایی: مرضیه انبری، دانشگاه الزهرا(س)

برگزیدگان محورهای تخصصی جشنواره نشریات دانشجویی دفتر تحکیم وحدت، به تکفیک حوزها، شامل اسامی ذیل است:

مردم سالاری دینی: سید حمید مجتبوی، دانشگاه امیرکبیر
شورای عالی انقلاب فرهنگی: زهرا جوان، دانشگاه الزهرا(س)
منع خشونت علیه زنان: ام البنين وکیل زاده، دانشگاه الزهرا(س)
شیوع بیماری کرونا: آقای بهمنی، دانشگاه امیرکبیر
بحران جمعیت: فاطمه شاهدی زاده، دانشگاه هرمزگان

جمعه بازار نشریات دانشجویی
در این قسمت از جمعه بازار به بررسی ۶ نشریه دانشجویی از دانشگاه‌های شهید بهشتی، خوارزمی، علامه طباطبایی و تهران که در روزهای گذشته منتشر شده‌اند، می‌پردازیم؛ نشریاتی که از نظر محتوایی و فرم سطح قابل قبولی را دارند. جهت مطالعه و دسترسی به فایل نشریات دانشجویی روی نام نشریات کلیک کنید.

شماره چهلم نشریه دانشجویی «دیدنو»، به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی منتشر شد؛ در این شماره از نشریه سیاسی و دانشجویی «دیدنو» با مدیر مسئولی، زینب سادات قریشی محمدی، و سردبیری، فاطمه سادات مرتضوی، به مناسبت چهل و دومین سالگرد انفلاب منتشر شد. از جمله عناوین این نشریه «تاریخِ بهمن»، «مرگ تدریجی یک رویا»، «دستاوردهای به دست نیامده» و «آنچه در نظام انتخاباتی ایران میگذرد» است. بررسی وضعیت و نحوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی، تشریح گفتمان مردم سالاری دینی، عملکرد وزیر امور خارجه دولت تدبیر و امید و شفافیت آرا در صحن علنی مجلس؛ از جمله موضوعات بررسی شده در این نشریه است.

جمعه بازار

صد و شصت و نهمین نشریه دانشجویی «سپیدار»، به همت ارگان رسمی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران منتشر شد؛ در این شماره از نشریه سیاسی و دانشجویی «سپیدار» که ویژه نامه علم دینی با محوریت علامه مصباح یزدی(ره) است، با مدیر مسئولی، محسن نراقی، و مهران همراهی، محمدحسن احمدی و حنانه مقدادی، به عنوان سردبیر، به مناسبت شهادت امام هادی (ع)، منتشر شد. از جمله عناوین این نشریه «تعارض علم و دین؛ آری یا خیر؟»، «اقتصاد اسالمی؛ علم، مکتب یا نظام؟»، «وارث علامه» و «خودبسندگی زبان قرآنی» است.

جمعه بازار

ششمین شماره نشریه دانشجویی «مدیرانه»، به همت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشکده مدیریت دانشگاه تهران منتشر شد؛ در ششمین شماره از نشریه دانشجویی «مدیرانه» به مدیر مسئولی و سردبیری، سارا عوادزاده، به نهاد خانواده به عنوان مهم ترین عنصر اجتماعات بشری که خواستگاه ظهور و بروز فرهنگ‌هـای گوناگون و رشد و پرورش انسـان است و مسائل مختص به حوزه زنان پرداخته است. نقش دختران در دانشگاه‌‌ها و در جامعه، مصاحبه با عالیه کاظمی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، به عنوان بانوی موفق و مرور راه‌های خودشناسی و روش‌های شکوفایی استعدادهای درونی از نگاه علم روانشناسی، در این نشریه بررسی شده است. 

جمعه بازار

شماره یازدهم نشریه دانشجویی «حنیفا»، به همت بسیج دانشجویی دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی (ره) منتشر شد؛ در یازدهمین شماره از نشریه «حنیفا» با مدیر مسئولی، سهیل حجتی و سردبیری، محمد جواد کریمیان، به بررسی وظایف و عملکرد رئیس سازمان صدا و سیما، رسانه‌ی ملی، با محوریت ماموریت‌های محوله‌ی رهبر انقلاب به ایشان پرداخته شده است. مقدار بودجه مصوب توسط دولت و نحوه مصرف آن توسط رسانه ملی و نقدی بر فعالیت‌های سیاسی علیه امنیت ملی، از جمله دیگر مطالب این نشریه دانشجویی است.

جمعه بازار

اولین شماره از نشریه «بانو»، به همت دانشجویان فعال نشریات دانشجویی و حوزه زنان دانشگاه خوارزمی منتشر شد؛ در این شماره از نشریه دانشجویی «بانو» با مدیر مسئولی، سردبیری و صاحب امتیازی، نرگس عبدلی، به بررسی برخی مشکلات زنان جامعه برای فعالیت‌های ورزشی و اجتماعی پرداخته شده است. در یادداشت «به توان سه» روایتی متفاوت از خواهران منصوریان در عرصه قهرمانی‌های بین المللی آنها، ارائه شده است؛ گفتگویی نیز با سحر شایسته مربی بین المللی رشته ورزشی پومسه در این نشریه صورت گرفته است که می‌توانید از طریق فایل زیر مطالعه کنید.

جمعه بازار

با عضویت در کانال تلگرامی پاتوق نشریات دانشجویی می‌توانید نشریات دانشجویی را دنبال کنید؛ جهت عضویت در کانال تلگرامی پاتوق نشریات دانشجویی اینجا را کلیک کنید. صفحه نشریات دانشجویی کیوسنا، عمده نشریات دانشجویی کشور را پوشش می‌دهد، با بازدید از آن می‌‌توانید به نشریات و اخبار آنها دسترسی داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code