به گزارش گروه اجتماعی کیوسنا، از نیمه‌های بهمن‌ماه بود که زمزمه‌های افزایش آمار کرونا در خوزستان شنیده می‌شد، اما زمان زیادی نگذشت که وضعیت به یکباره از آبی به قرمز تغییر کرد و ابتدا هشت شهر و پس از آن ۱۱ شهر در خوزستان بحرانی شدند.

شمار مبتلایان به ویروس و موارد بستری در سیر صعودی با شیب تندی قرار گرفت و آمار در جنوب غرب ویژه در شادگان موجب افزایش نگرانی‌ها شد، اما این در حالی بود که بازار‌ها و خیابان‌ها همچنان پذیرای تردد‌های غیرضروری مردم بود.

در شادگان امروز با شناسایی ۱۰۷ بیمار کرونایی امروز رکوردار آمار مبتلایان به کرونا در جنوب غرب استان بود همچنین از ظهر روز گذشته تا ظهر امروز ۲۱۲ مورد جدید مثبت کووید ۱۹ در شهرستان‌های تابع دانشکده آبادان شناسایی شدند که ۵۹ بیمار در آبادان، ۴۶ بیمار در خرمشهر و ۱۰۷ بیمار در شادگان است.

جولان کرونا بصورت تمام عیار

۲۵ بهمن‌ماه سلمان پور رییس دانشگاه علوم پزشکی آبادان اعلام کرد: طبق پیش‌بینی‌ها و با توجه به عدم رعایت مردم، اصناف و برخی ادارات، همچنین عدم همراهی برخی از مسوولان متأسفانه وارد پیک تمام‌عیاری از بیماری کرونا شدیم.

به گفته‌ی وی: از همان روز‌های نخست ۸۰ درصد ظرفیت بیمارستان آیت‌الله طالقانی تکمیل و بخش مراقبت‌های ویژه به‌طور کامل پر شد.

دو روز از ورود استان خوزستان به وضعیت قرمز نگذشته بود که ابول نژادیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز از افزایش ۷۵ درصدی موارد مبتلا، ۸۵ درصدی تعداد بیماران بستری و ۵۲ درصدی آمار مرگ ناشی از کرونا خبر داد.

باز شدن پای کرونای انگلیسی به خوزستان

اما موضوع جان گرفتن دوباره کرونا در خوزستان به افزایش آمار‌ها ختم نشد و شیوع کرونا انگلیسی فضای استان را سرشار از التهاب کرد و این میهمان ناخوانده حضور جدی خود را از جنوب غرب خوزستان، یعنی شادگان، خرمشهر و آبادان نشان داد و زمانی نبرد که در دیگر شهر‌های استان مشاهده شد که در همان روز‌های نخست جان دو کودک یک و ۹ ساله را گرفت.

قاسم سلیمانی دشتکی استاندار خوزستان در خصوص چگونگی ورود کرونای جهش یافته گفت: بر اساس گزارش‌ها و بررسی‌های صورت گرفته ورود گونه جهش یافته کرونا از عراق بوده است.

به گفته وی: هرچند ممکن است ریشه آن از کشور دیگری باشد از این رو به مدت یک هفته مرز‌های شلمچه و چذابه برای ورود مسافر بسته میشود تا امکانات تست سریع و قرنطینه موقت چند ساعته برای گرفتن نتیجه تست در محل این دو مرز با رعایت استاندارد‌ها و به شیوه مطلوب گسیل و مستقر شود البته تردد بار‌ها از این دو مرز آزاد است.

اعمال محدودیت‌های کرونایی

اما علی‌رغم آنکه اوضاع خوزستان اصلا قابل‌قبول نبود محدودیت‌هایی همچون تعطیلی تمامی مشاغل به‌جز گروه شغلی شماره‌ی یک، ممنوعیت تردد از ساعت ۲۱ الی ۴ صبح و حضور یک‌سوم کارکنان در ادارات به تصویب ستاد استانی مقابله با کرونا برای شهر‌های قرمز رسید که به‌صورت جدی اعمال و دنبال نشدند.

همچنان نیز بار مراجعه به مراکز نمونه‌گیری افزایشی است به‌گونه‌ای که روزانه قریب به یک‌هزار بیمار مبتلا به کرونا شناسایی می‌شود.

روز شنبه هفته جاری پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای خوزستان در ستاد ملی مبارزه با کرونا مطرح شد که متأسفانه با وجود وضعیت بحرانی مورد تأیید رئیس‌جمهور قرار نگرفت.

روسای دانشگاه‌های اهواز هم که شرایط بیمارستان‌ها را کاملا بحرانی می‌دانند در نامه‌ای خطاب به استاندار خواستار رسیدگی وی برای تعطیلی دو هفته‌ای خوزستان شدند.

اهواز در مسیر سیاهی

شرایط فعلی کرونا به گونه‌ای است که دبیر شورای سلامت اهواز می‌گوید: اگر در طیف رنگ‌بندی، رنگ سیاه نیز وجود داشت می‌توانستیم بگوییم اهواز به مرز وضعیت سیاه رسیده است.

اکنون نیز پس از گذشت بیش از دو هفته از ورود به پیک سوم، این هفته ۷۴ درصد موارد بیماری بیشتر از هفته قبل شده، ۴۵ درصد فوت بالا رفته و ۹۰ درصد تعداد بیماران نیز افزایش پیدا کرده است.

در روز‌های اخیر نیز مسوولین استان از شدت گرفتن اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت تردد ورودی و خروجی‌های استان خبر می‌دهند.

دلیل عدم موافقت با قرنطینه دو هفته‌ای خوزستان چیست؟

اما نکته آنجاست که با ایجاد شرایطی بحرانی و پرخطر در خوزستان که به گفته مسوولین بهداشت و درمان میتواند باعث اشباع کادر درمان شود چرا رئیس جمهور به عنوان رئیس ستاد ملی و مسوول سلامت و جان تمام مردم کشور با تعطیلی و قرنطینه دو هفته‌ای خوزستان برای جلوگیری از ایجاد یک فاجعه مرگبار انسانی موافقت نمی‌کند؟

بحران قطعی آب در فاجعه کرونا

درست زمانی که کرونا در خوزستان زیر بنای فاجعه‌ای پر خطر را می‌سازد امروز آب شرب اهواز با سهل انگاری مسوولین در انجام وظیفه قطع شد.

مشکل بی آبی مردم اهواز در حالی رخ داد که به دلیل شیوع کرونای انگلیسی، وضعیت کرونا در این شهر قرمز و بحرانی است و متاسفانه بیمارستان‌های اهواز مملو از بیماران کرونایی است و مردم برای حفظ سلامت خود و رعایت نکات بهداشتی نیازمند آب بودند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code