به گزارش خبرنگار دانشگاه کیوسنا، هفته‌ای که گذشت، خبر‌هایی از جنس صنفی، فرهنگی و دانشجویی در سطح دانشگاه‌ها منتشر شد، برخی از این اخبار دانشجویان زیادی را دربر گرفت و برای آن‌ها حائز اهمیت بود. گزیده‌‍ای از مهم‌ترین اخبار صنفی و فرهنگی دانشگاه‌ها در هفته گذشته را مرور می‌کنیم.

ناصر مطیعی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به آغاز ثبت نام وام‌های دانشجویی نیمسال دوم تحصیلی گفت: پورتال صندوق رفاه دانشجویان برای ثبت درخواست وام‌های نیمسال دوم تحصیلی باز است و دانشجویان می‌توانند درخواست‌های خود را برای وام ثبت کنند.

وی افزود: در نیمسال اول تحصیلی سال جاری ۱۹۰ میلیارد تومان وام پرداخت شده است و پیش بینی برای نیمسال دوم ۲۲۰ میلیارد تومان است.

منصورالسادات صادقی در شصت و پنجمین گردهمایی معاونان دانشجویی با تاکید برمشارکت و حمایت دانشگاه‌ها از مراکز مشاوره و مراکز بهداشت و درمان هدف این مراکز را ارتقا سلامت دانست.

وی افزود: با راه اندازی طرح ارتقای سلامت روانی اجتماعی و درگیر کردن تمام بخش‌های درون و برون دانشگاهی گام موثر و منسجمی برای ارتقای سلامت روانی اجتماعی و جسمانی دانشجویان برداشته خواهد شد استفاده از نیروی‌های همیار سلامت روان و بهداشت بر سرمایه گذاری از این سرمایه اجتماعی تاکید داشت.

 

مهلت ثبت‌نام اردو‌های راهیان نور بسیج دانشجویی دانشگاه تهران آغاز و تا ۳ اسفندماه ادامه دارد. زمان ثبت نام از ۲۲ بهمن تا ۳ اسفند خواهد بود و دانشجویان می‌توانند برای ثبت نام به دفاتر بسیج دانشجویی در دانشکده‌ها مراجعه کنند.

 

از خبر خوش وزیر علوم در اختصاص یارانه تغذیه تا پرونده جدید تخلف در دانشگاه آزاد اسلامی!

اردوی راهیان نور دانشجویی دانشگاه تهران امسال در دو مرحله اعزام خواهران و برادران برگزار می‌شود که اعزام خواهران از ۱۲ تا ۱۶ اسفند و اعزام برادران از ۲۱ تا ۲۵ اسفند ماه خواهد بود.

 

در بیست و سومین جشن ازدواج دانشجویی، ۱۰۲ زوج از دانشگاه علم و صنعت ایران ثبت نام کرده اند که ۱۰ زوج آن، هر دو نفر دانشجوی این دانشگاه هستند. در این مراسم، زوج‌هایی که حداقل یک نفر آن‌ها دانشجو بوده و تاریخ عقدشان از اول مهر ۹۷ تا ۳۰ آذر ۹۸ بوده است، شرکت دارند.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به تایید اختصاص یارانه تغذیه به دانشگاه‌ها گفت: مجلس شورای اسلامی با اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان بودجه تغذیه به دانشگاه‌ها موافقت کرد.

منصور غلامی، وزیر علوم  با اشاره به اختصاص یارانه تغذیه از سوی مجلس به دانشگاه‌ها گفت: براساس درخواستی که به سازمان برنامه بودجه دادیم که ۴۰۰ میلیارد تومان برای یارانه تغذیه دانشگاه‌ها در نظر گرفته پیش بینی شده است و مجلس با این بودجه موافقت کرده است.

 

از خبر خوش وزیر علوم در اختصاص یارانه تغذیه تا پرونده جدید تخلف در دانشگاه آزاد اسلامی!

وی افزود: این یارانه در بودجه سال ۹۹ دانشگاه‌ها پیش بینی شده؛ البته مبلغ آن بسیار کم است، اما برای شروع خوب است.

 

این روز‌ها اسنادی در فضای مجازی مبنی بر تخلفات جواد جاسبی پسر رئیس اسبق دانشگاه آزاد دست به دست می‌شود. درحالی که پرونده تحقیق و تفحص از دوران ریاست عبدالله جاسبی در دانشگاه آزاد هنوز مسکوت مانده و کسی نمی‌داند این پرونده از سال ۹۳ تا کنون به کجا رسیده است.

گفته می‌شود بخش اعظمی از پرونده تخلفات دانشگاه آزاد به دوران ریاست عبدالله جاسبی برمی‌گردد. اتهاماتی که برای این پرونده به او زده شده بود از زمین خواری و کلاهبرداری ۴۰۰ میلیاردی همکار او تا مفاسد عدیده‌ای من جمله پروژه دکترسازی از درس نخوانده‌هایی که بعضی شاید رنگ و بوی جزوه و درس و کلاس را هم ندیده بودند را شامل می‌شد.

محسن جهانی، معاون فرهنگی بسیج دانشجویی در نشست خبری راهیان نور که امروز در وزارت علوم برگزار شد، گفت: راهیان نور یکی از بزرگترین رویداد‌های فرهنگی دانشجویی است که هر ساله بیش از هزار نفر از دانشجویان در این فضا قرار می‌گیرند و بهره مند می‌شوند.

وی افزود: سال گذشته ۴۵۰۰ نفر از دانشجویان به اردو‌های غرب و شمال غرب و بیش از ۷۰ هزار نفر به اردو‌های جنوب اعزام شدند. اعزام به راهیان نور دریایی تاکنون الزامی نداشت، اما امسال پیش بینی شده که این اردو‌ها برگزار شود.

معاون فرهنگی بسیج دانشجویی گفت: پیش بینی می‌شود امسال ۸۰ هزار دانشجو به اردو‌های راهیان نور جنوب اعزام شوند تاکنون بیش از هزار و ۳۰۰ خادم شهید ثبت نام کرده اند که این خادمین از دانشجویانی هستند که قبلا در اردو‌های راهیان شرکت کرده اند.

 

رحیمی، رئیس صندوق رفاه وزارت بهداشت در نشست خبری در وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به فعالیت‌های این صندوق گفت: فعالیت‌های صندوق رفاه خروجی آن باید به گونه‌ای باشد که دانشجویان آن را در دانشگاه حفظ کنند صندوق رفاه وزارت بهداشت در مقام مقایسه با وزارت علوم نیست، اما همین منابع را سعی می‌کنیم به گونه‌ای استفاده کنیم که دانشجویان بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

وی افزود: در سال تحصیلی جاری ۱۲۰ میلیارد تومان وام دانشجویی توزیع کردیم و تلاش کردیم موانع سر راه را برای توزیع وام‌ها برداریم. هدف این است که دانشجو در کمترین زمان بتواند وام تحصیلی را دریافت کند.

رئیس صندوق رفاه وزارت بهداشت افزود: ۴۸ خوابگاه نیمه کاره داریم که ۲۰ هزار دانشجو ظرفیت دارد توافق خوبی صورت گرفته که بتوانیم رقمی را برای ساخت این خوابگاه‌ها تزریق کنیم.

 

از خبر خوش وزیر علوم در اختصاص یارانه تغذیه تا پرونده جدید تخلف در دانشگاه آزاد اسلامی!
سیما سادات لاری، معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت در نشست خبری که به مناسبت دهه فجر برگزار شد، گفت: با وجود مشکلات بودجه‌ای وضعیت ما در معاونت فرهنگی و وزارت بهداشت خوب است و منابع خوبی به این معاونت تزریق شده که این منابع باعث شور و شوق خوبی در دانشگاه‌ها شده است. دانشگاه‌ها توانسته اند بدهی هایشان را پرداخت کنند.

وی افزود: پروژه‌هایی که در خصوص خوابگاه‌ها در دست ساخت داشتیم، با پیشرفت ۲۵ درصدی باقی مانده بود؛ که با قراردادی که با دو بانک بسته شده است، قرار است مبالغ ۵۰۰ و ۲۰۰ میلیارد تومانی به دانشگاه‌ها پرداخت شود که سود آن از ۱ تا ۱۸ درصد است و دانشگاه‌ها می‌توانند دو سال بعد، اقساط آن را پرداخت کنند. هم چنین در این قرارداد خرید خوابگاه نیز گنجانده شده است.

معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت گفت: در حوزه تغذیه نیز با تزریق ۱۵۰ میلیارد تومان بدهی‌های دانشگاه پرداخت شد و کیفیت غذا‌ها بهتر شد. دانشگاهی نداریم که آشپزخانه شان صنعتی نشده باشد.

 

رضا مهدی، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه فنی وحرفه‌ای با اشاره به وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه گفت: دانشگاه فنی و حرفه‌ای حدود ۱۸۶ خوابگاه در سراسر دارد که از این میان ۶۱ خوابگاه معلق به دانشجویان دختر و مابقی آن متعلق به دانشجویان پسر است. در این خوابگاه‌ها نزدیک به ۳۲ هزار نفر ساکن هستند که از این ۳۲ هزار نفر تقریبا ده هزار دختران دانشجو و ۲۲ هزار دانشجوی پسر ساکن هستند که این خوابگاه‌ها در ۱۱۱ شهر کشور پراکندگی دارند.

وی ادامه داد: کمبود ظرفیت خوابگاه در دانشگاه فنی و حرفه‌ای بیش از ده هزار نفر برآورد شده و این تعداد دانشجو خارج از خوابگاه‌ها به خاطر کمبود ظرفیت اسکان یا در خوابگاه‌های خودگردان یا استیجاری شخصی یا خانه‌های دانشجویی ساکن هستند که دانشگاه توان اختصاص خوابگاه به آن‌ها را ندارد.

جشنواره ملی «شعر دانشجویی» که رویداد‌های آن از ابتدای سال تحصیلی جاری در دانشگاه‌های مختلف کشور آغاز شده، فراخوان بخش رقابتی خود را برای نخستین دوره منتشر کرد.

این جشنواره که قرار است هر ساله به همت جهاد دانشگاهی و با مشارکت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور برگزار شود، در نخستین دوره خود، در قالب‌های «کلاسیک، نیمایی، سپید و آزاد، ترانه، طنز و شعر ترجمه» از کلیه دانشجویان مقطع‌های مختلف تحصیلی دعوت کرده است که در بخش رقابتی این جشنواره ملی شرکت و برای به‌دست آوردن تندیس «رودکی» رقابت کنند.

علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت نام و شرکت در جشنواره که کلیه مراحل آن به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و درنهایت اردوی بزرگ برگزیدگان آن نیز در تابستان آینده با رویداد‌های آموزشی و تجلیلی برگزار خواهد شد.

 

از خبر خوش وزیر علوم در اختصاص یارانه تغذیه تا پرونده جدید تخلف در دانشگاه آزاد اسلامی!
آن دسته از دانش آموختگانی که مدارک تحصیلی خارجی خود را به جز کشور‌های آمریکا، کانادا و انگلیس دریافت نموده اند می‌رساند، جهت ارزشیابی مدارک ضروری است از ۲۶ بهمن نسبت به تشکیل پرونده الکترونیکی از طریق پرتال سامانه سجاد به نشانی https://portal.saorg.ir/ اقدام نمایند.

لازم به توضیح است، متقاضیان میتوانند جهت ثبت نام اولیه به نشانی https://portal.saorg.ir/registration-the-applicant مراجعه و پس از انجام ثبت نام، جهت تشکیل پرونده الکترونیکی در اداره کل امور دانش آموختگان به منظور ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی به بخش خدمات سامانه مراجعه نمایند.

مراسم اعتکاف دانشجویی به همت هیات الزهرا (س) از ۱۸ تا ۲۰ اسفند ماه در مسجد دانشگاه شریف برگزار می‌شود. ثبت نام شرکت در این مراسم از ۲۲ بهمن آغاز و تا ۲ اسفند ماه ادامه دارد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code