به گزارش خبرنگار دانشگاه کیوسنا، هفته‌ای که گذشت، خبر‌هایی از جنس صنفی، فرهنگی و دانشجویی در سطح دانشگاه‌ها منتشر شد، برخی از این اخبار دانشجویان زیادی را دربر گرفت و برای آن‌ها حائز اهمیت بود. گزیده‌‍ای از مهم‌ترین اخبار صنفی و فرهنگی دانشگاه‌ها در هفته گذشته را مرور می‌کنیم.

سامانه ثبت نام وام‌های دانشجویی صندوق رفاه ویژه وام دکتری و وام شهریه دانشگاه‌ها از فردا فعال می‌شود.

گفتنی است، دانشجویانی که در بانک توسعه تعاون تشکیل پرونده دادند و برای یک بار از آن بانک وام دریافت کردند صرفا می‌توانند از وام تحصیلی ویژه دکتری بانک استفاده کنند. وام تحصیلی ویژه دکتری صندوق رفاه دانشجویان طی یک لیست به مبلغ ۳۶ میلیون ریال برای ۶ ماه دوم سال ۹۸ به دانشجویان پرداخت می‌شود.

 

جلسه ۳۳۲ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به ریاست حجت‌الاسلام رستمی رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

 

در این جلسه و پیش از دستور موضوع تشکیل مدارس آموزشی غیررسمی، که بدون کسب مجوز از وزارت آموزش و پرورش مشغول به فعالیت موازی هستند، مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضا بر ضرورت ساماندهی و نظام‌مند نمودن آموزش‌های غیر‌رسمی که توسط بعضی از مراکز برای دانش‌آموزان صورت می‌پذیرد تأکید کردند.

نوید ادهم دبیر شورای عالی آموزش و پرورش در این خصوص توضیح داد: این مراکز با فراخوان‌هایی اقدام به برگزاری دوره‌هایی برای دانش‌آموزان سنین دبیرستانی می‌کنند که در این خصوص با هماهنگی مجلس مصوب شد واژه مدرسه را برای آن دسته از مراکز آموزشی منحصر کنیم که مجوز آموزش و پرورش داشته باشند، در این‌صورت با ابلاغ این مصوبه مراکز مذکور نمی‌توانند از واژه مدرسه استفاده کنند.

 

مسئول هیئت الزهرا (س) دانشگاه شریف گفت: ۲۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه شریف امسال به همراه هیئت الزهرا (س) راهی پیاده روی اربعین خواهند شد.

جواد محمدزاده، مسئول هیئت الزهرا (س) دانشگاه شریف ، پیرامون برنامه‌های این هیئت در بازه زمانی اربعین گفت: هیئت الزهرا (س) در بازه زمانی اربعین پنج نوع برنامه دارد که هر کدام در یک پکیج جداگانه برگزار می‌شود.

محمدزاده ادامه داد: اولین برنامه هیئت الزهرا (س) مراسم این هیئت برای اربعین است که در تاریخ ۲۵ و ۲۶ مهر ماه در مسجد دانشگاه برگزار می‌شود با سخنرانی حجت الاسلام محمدزاده یزدی و برنامه دیگری که این هیئت دارد موکب هیئت الزهرا (س) است که امسال دو موکب داریم یکی در مرز مهران و دیگری در مرز خسروی. موکب مرز خسروی هنوز وصل نشده است چرا که برای اولین بار است که در این مرز بنا به دایر کردن موکب داریم، ولی موکب مرز مهران امسال سال چهارم است که در حال برگزاری است.

سازمان امور دانشجویان جوایز بیست و هشتمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه برای سال جاری را اعلام کرد.

 

 با توجه به آیین نامه جشنواره دانشجوی نمونه مصوب سال ۹۸ کسب امتیاز ۲ در بخش زبان برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی الزامیست لذا متقاضیان می‌توانند در فرصت باقیمانده در آزمون msrt سازمان امور دانشجویان که در ۳ آبان ماه سال جاری برگزار می‌شود شرکت کنند.

برای آن دسته از متقاضیان که در آزمون msrt سوم آبان شرکت کرده اند استثنائا در جشنواره امسال امکان بارگذاری مستندات زبان آنان تا تاریخ ۱۳ آبانماه امکان پذیر است و روز ۱۴ آبان ماه سامانه جهت هر گونه بارگذاری غیر فعال می‌شود.

مسئول هیئت دانشگاه امام صادق (ع) گفت: با توجه به فضایی که در مورد عراق گفته می‌شود، در حال حاضر وضعیت آرامی برای موکب برقرار است و ما گزارشی مبنی بر عدم امنیت فضا دریافت نکرده‌ایم.

مجتبی شریفی، مسئول هیئت امام صادق علیه السلام ، پیرامون موکب این دانشگاه در مسیر پیاده روی اربعین گفت: موکب دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام با نام طلاب المقاومه در عمود ۹۳۲ طریق نجف تا کربلا دایر است و تاکنون اقدامات سخت افزاری آن نظیر داربست و کار‌های این چنینی انجام شده است.

شریفی ادامه داد: هفته قبل یک گروه از خدام برای انجام کار‌های سخت افزاری عازم کربلا شدند و این هفته پنجشنبه گروه دیگری از خدام عازم موکب دانشگاه هیئت امام صادق علیه السلام در طریق نجف تا کربلا خواهند شد.

 

بر اساس اعلام ستاد اربعین دانشجویی، بیش از ۴۰ موکب دانشجویی امسال در مسیر رائران اربعین خدمات رسانی می‌کنند که دانشجویان می‌توانند برای اطلاع از جزئیات این موکب‌های این گزارش را بخوانند.

 

 با توجه به نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور به صورت گروهی و یا انفرادی خود را برای رساندن به این قافله آماده می‌کنند.

در این راستا ستاد اربعین دانشجویی نیز برای تسهیل و مشارکت بیشتر دانشجویان در این سفر، تسهیلات و بخشنامه‌هایی را به دانشگاه‌ها ابلاغ کرد.

از جمله تسهیلاتی که برای دانشجویان و گروه‌های دانشجویی در نظر گرفته شده، راه اندازی موکب‌های دانشجویی است که این موکب‌های خدماتی از جمله تغذیه و اسکان را برای دانشجویان ارائه می‌دهند.

 

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه نزدیک به ۱۰ درصد بودجه دانشگاه هزینه تغذیه دانشجویان می‌شود، گفت: امسال ۲۰ میلیارد تومان برای غذای دانشجویان در نظر گرفته‌ایم.

 

سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به افزایش هزینه غذای دانشجویان گفت: تعداد صندلی‌های سلف دانشجویان به ۲ برابر افزایش یافته است که امسال هم این روند ادامه دارد به طوری که در حال حاضر به لحاظ ظرفیت وضعیت مناسبی داریم به طوری که ۲ رستوران مکمل با همکاری بخش غیردولتی داریم که دانشگاه برای غذای دانشجویان سوبسید می‌دهد.

وی افزود: امسال با توجه به تنوع غذایی که وجود دارد با استقبال خوبی از سوی دانشجویان رو به رو بوده ایم از طرفی باید بگویم رستوران جدیدی را در سال جدید در حال تکمیل و احداث داریم که با راه اندازی آن دیگر در حوزه سلف دانشجویی هیچ گونه خلاء وجود نخواهد داشت.

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: هر مدلی که جایگزین کنکور فعلی شود باید سلامت و امنیت سنجش را تأمین کند، در غیر این صورت دچار مشکل می‌شویم.

حجت الاسلام سید سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست کنکور، چالش‌ها و راهکار‌ها که با حضور روسای دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف و برخی از معاونان آموزشی دانشگاه‌ها برگزار شد، گفت: اگر در آموزش عالی مسائل اصلی را دنبال کنیم، یکی از این مباحث نحوه ارزیابی برای ورود به دانشگاه‌ها است.

وی ادامه داد: چند بار مجلس شورای اسلامی، وزارت علوم و نهاد‌ها در خصوص این مسئله تصمیم گیری کرده اند و معتقدند که باید مسئله کنکور را حل کرد و چند بار نیز برای آن در سال‌های ۹۰، ۹۲ و ۹۵ زمان تعیین کرده اند، ولی اتفاقی رخ نداده است.

 

مراسم آغاز سال تحصیلی جدید با حضور رییس جمهور چهارشنبه هفته آینده ۲۴ مهرماه در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
 

دانشجویان، برگزیدگان آزمون سراسری و همراهان، نمایندگان تمامی تشکل‌های دانشجویی، استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و روسای دانشگاه‌های کشور، مجریان و دست اندرکاران آموزش عالی و دانشگاه‌های کشور از جمله مهمانان این مراسم هستند.

حجت الاسلام مرتضی مطهری پور گفت: برنامه «بدرقه زائران دانشگاهی» در مرز شلمچه ۱۸ مهر ماه از سوی ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان اجرایی می‌شود.

وی گفت: ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان امسال بنا دارد برای زائرین دانشجویی که در همایش بزرگ پیاده روی اربعین حضور پیدا می‌کنند، از لحاظ محتوایی و فرهنگی خدمت‌رسانی داشته باشد و غنای لازم را به سفر آن‌ها ببخشد.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان گفت: در این‌راستا برنامه «بدرقه زائران دانشگاهی» در مرز شلمچه از سوی ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان اجرایی خواهد شد و دانشگاهیانی را که از مرز شلمچه عبور می‌کنند، بدرقه خواهند کرد.

 

مصطفی پور قائم مقام موسسه مسکن و عمران اجتماعی بسیج گفت: کارگاه شماره یک موسسه در شهرستان پلدختر لرستان در حال خدمت رسانی و کارگاه شماره دو نیز در حومه اهواز در حال برپایی است.

به گفته مصطفی پور این کارگاه‌ها وظیفه پشتیبانی از گروه‌های جهادی، دیگر گروه‌های متولی ساخت و ساز و مردم محلی را بر عهده دارند.

وی افزود: عمده‌ی فعالیت‌های موسسه در جهت خدمات عمران اجتماعی در مناطقی که حضور خواهد داشت معطوف است. ما پیمانکار نیستیم و مردم و مسئولین محلی باید بدانند که ما برای کمک و تسریع امور بازسازی در کنار آن‌ها حضور داریم و میخواهیم اثر اجتماعی داشته باشیم.

 

 

فریبزر سجادی معاون امور دانشجویان صندوق رفاه دانشجویان از پرداخت تسهیلات ساخت خوابگاه متاهلی به ۲۶ دانشگاه خبر داد.

وی اظهار داشت: برای جبران کمبود خوابگاه‌های دانشجویی متأهلی، صندوق رفاه دانشجویان تسهیلات ویژه‌ای دارد که براساس این تسهیلات دانشگاه‌ها می‌توانند از تسهیلات بانکی برای ساخت خوابگاه متاهلی بهره‌مند شود و از پرداخت سود تسهیلات معاف باشند.

سجادی ادامه داد: طبق بودجه سال ۹۸، دانشگاه‌ها، سود و کارمزد این تسهیلات توسط صندوق رفاه دانشجویی پرداخت می‌شود.

 

محمد امین میرچی، مسئول کارگروه اقتصادی معاونت جهادی بسیج دانشجویی گفت: دوره تخصصی رویش ۳ ویژه گروه‌های جهادی فعال در عرصه اقتصادی ۱۵ الی ۱۷ آبان برگزار می‌شود.

وی افزود: از جمله محور‌های مهم در اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی، تکیه بر ظرفیت‌های انسانی و اجتماعی و بهره گیری از تشکل‌های خودجوش و مردمی است. در این میان گروه‌های جهادی با برخورداری از شبکه وسیع در سطح کشور و‌همچنین تعداد و کیفیت نیرو‌های جهادی مانند گذشته می‌توانند در الگوسازی و‌ترویج فعالیت‌های اقتصادی در مناطق روستایی موثر باشند.

 

مسئول موکب امت محمد (ص) گفت: تیم پزشکی موکب امت محمد شامل ۳۵ پزشک است که از این تعداد ۵ پزشک عمومی، ۲ متخصص، ۲ دندانپزشک، پرستار و دستیار دندانپزشک حضور دارد.

مظفری، مسئول موکب اربعین (امت محمد) دانشجویان دانشگاه علوم تحقیقات، گفت: موکب دانشجویی امت محمد مستقر در عمود ۲۷۰ مسیر نجف تا کربلا است و خدماتی شامل پزشکی، فضای اسکان، اطعام، بین الملل و فعالیت‌های مربوط به کودکان به همراه مراسم عزاداری و برپایی نماز جماعت هر روز است.

وی ادامه داد: تیم پزشکی موکب امت محمد (ص) شامل ۳۵ پزشک می‌باشد که از این تعداد ۵ پزشک عمومی، ۲ متخصص، ۲ دندان پزشک، پرستار و دستیار دندان پزشک حضور دارد. خدمات درمانی این موکب برای عامه مردم است، اما خدمات دندان پزشکی برای موکب داران عراقی است که در واقع نوعی تکریم از موکب داران عراقی است.

 

صادق مفرد، معاون جهادی سازمان بسیج دانشجویی  گفت: امسال سومین سالی است که دانشجویان جهادی تجربه حضور در پیاده روی اربعین به صورت ستادی و ارائه خدمات جهادی را در این مراسم دارند.

وی افزود: ۱۸۵۰ جهادگر از ۴۶ دانشگاه به عنوان جهادگران حسینی به عراق اعزام شدند و مشغول به فعالیت هستند که این تعداد فقط دانشجویان جهادی هستند. جنس کار‌هایی که این دانشجویان انجام می‌دهند، برپایی و تجهیز موکب‌ها، ازجمله اسکان سه هزار نفره در موکب نجف توسط دانشجویان جهادی مشهد، اسکان کربلا توسط دانشجویان جهادی شیراز انجام می‌شود و یا فعالیت در سایر موکب‌هایی که برای دانشجویی وبا غیر دانشجو است را انجام می‌دهند.

مفرد اضافه کرد: گروه‌های جهادی در نجف، کربلا و بین الطریق «مسیرپیاده روی اربعین» داریم، همچنین در عمود ۹۰۹ تیم پزشکی مستقر هستند. در مرز‌ها نیز دانشجویان جهادی سیستان و بلوچستان، کرمان در مرز میرجاوه که خدمات درمانی ارائه می‌دهند. در مرز آستارا هم یک تیم جهادی حضور دارد. در مهران، کرمانشاه و موکبی هم در شهر‌ها مشغول به کار هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code