اختصاصی/گفتگو با امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش

به گزارش پایگاه خبری دانشجویان قزوین”کیوسنا”، صلابت و پایداری رکن رکین نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است که موجب امنیت و آرامش برای مردم آن جامعه را به ارمغان می آورد ، البته که بدست آوردن این امنیت دلیرمردانی را می خواهد که چنان سینه های مردانه خود در مقابل آماج گلوله های دشمنان اعم […]

به گزارش پایگاه خبری دانشجویان قزوین”کیوسنا”، صلابت و پایداری رکن رکین نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است که موجب امنیت و آرامش برای مردم آن جامعه را به ارمغان می آورد ، البته که بدست آوردن این امنیت دلیرمردانی را می خواهد که چنان سینه های مردانه خود در مقابل آماج گلوله های دشمنان اعم از رزمی و نظامی، فرهنگی و سیاسی گذاشته تا هر آنچه که ترکش های ان به کشور وارد می شود را دریافت و با آمادگی رزمی و اقتداری که دارند مقابله نمایند تا ملت شان گزندی را نیبند .

روز ۲۹ فروردین ماه سالروز ارتش جمهوری اسلامی ایران و نکو داشت حماسه آفرینی های نیروی زمینی قهرمان را بهانه ای دیدیم که با یکی از دلاورمردان صحنه نبرد در دوران سراسر افتخار ۸ سال دفاع مقدس و پس از آن ،  فرمانده و سرباز ولایت مدار امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش گفتگویی را انجام دهیم .

 

** ضمن تبریک هفته ارتش و روز نیروی زمینی به شما، فلسفه نامگذاری روز ارتش را به صورت موجز بیان فرمایید؟

ارتش جمهوری اسلامی ایران یکی از برکات  و مولود انقلاب است و این را مدیون بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) باید بدانیم . ماههای اول انقلاب عده ای که معاند نظام اسلامی بودند وقصد تضعیف و بر اندازی انقلاب نوپای ما را در سر می پروراندند، شعار انحلال ارتش را سر دادند تا ایران اسلامی نیروی نظامی سازمان یافته ای را نداشته باشد، اما بصیرت و هوشیاری حضرت امام (ره) به داد ارتش رسید و در فروردین سال ۱۳۵۸ روز ۲۹ فروردین را روز ارتش اعلام کرد و به ارتش دستور داد تا در این روز با تمام سازو برگ نظامی به خیابان آمده و در مقابل مردم رژه رفته و اعلام آمادگی خود را به پیوستن به صفوف ملت نشان دهد و ارتش نیز به امام و مقتدای ملت  لبیک گفت. در روزگار کنونی نیز ما مدیون ولی امر مسلمین هستیم در حمایت از نیروهای مسلح  امروز در نتیجه این بصیرت است که ما دارای نیروهای مسلح قوی ، قدرتمند ، با اقتدار و اثرگذار در تمامی معادلات دشمنان اسلام و بشریت .

 

** وضعیت آمادگی رزمی نیروی زمینی ارتش را در حال حاضر چگونه ارزیابی می کنید؟

نیروی زمینی ارتش از همان روزهای اول انقلاب با آمادگی رزمی بالا و ایمان راسخ با حضور در مناطق حساس کشور به مقابله با دشمنان نظام ایستاد و در این مسیر همگان واقف هستند که چه رشادت هایی را خلق کردند . پس از دفع قائله های کردستان ، گنبد و … دشمن بعثی رژیم عراق جنگ را با حمایت های کشورهای بزرگ دنیا به ایران اسلامی تحمیل کرد در آن زمان ارتش و به ویژه نیروی زمینی تنها یگان های نظامی آموزش دیده و منظمی بودند که با تجهیزاتی که در اختیار داشتند می توانستند در مقابل دشمن صف آرایی نمایند ، نیروی زمینی ارتش با یگان های پیاده، زرهی، توپخانه و هوانیروز قهرمان به همراه نیروی هوایی الهی و نیروی دریایی راهبردی در همان روزهای اول جنگ چنان سیلی محکمی به دشمن وارد آورد که ماشین جنگی دشمن تا بن دندان مسلح را در پشت خاکریزهای منطقه غرب و جنوب کشور متوقف کرد ، پس باید بیان کرد که نیروی زمینی ارتش از همان ابتدا از آمادگی رزمی بسیار خوبی برخوردار بوده و هست . پس از جنگ نیز نیروی زمینی ارتش جهت بالا بردن آمادگی رزمی تلاش صد چندانی را به کمر همت بست  و امروز به جرات می شود گفت که نیروی زمینی ارتش از نظر نیروی انسانی متخصص و کار آمد در حوزه های مختلف ، تجهیزات و تسلیحات و… از آمادگی رزمی بسیار بالایی برخوردار است و البته باید به این نکته را متذکر شد که ما به این مقدار رضایت نمی دهیم امروز دنیا رو به پیشرفت است و قطعا جنگ ها نیز نسبت به گذشته تغییر کرده است و ما به عنوان نیروی مسلح جمهوری اسلامی ایران تمامی رویدادهای منطقه و جهان را رصد می کنیم و متناسب با هرنوع تهدید احتمالی تجهیزات و آموزش های لازم را به کار می بندیم.

 

**در خصوص تیپ های متحرک هجومی که اخیرا اعلام داشته اید مطالبی را تشریح بفرمایید؟

نیروی زمینی ارتش در حال یک تحول بزرگ است در واقع تحولی بزرگ را تجربه کرده و در حال تکمیل آن است . نیروهایی را که در ساختار جدید به وجود می آوریم کاملا متحرک هجومی ، پر توان، واکنش سریع و نیرو هایی که بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن طومار هر دشمنی را به خاک بمالند .

در حال حاضر و با توجه به شرایط و وضعیت منطقه و همچنین به جهت بالا بردن آمادگی رزمی، یگان های نیروی زمینی ارتش تبدیل به یگان های متحرک هجومی می شوند و در این راستا نیز برابر ساختار جدید تسلیحات  و تجهیزات مورد نیاز نیز برای یگان ها در نظر گرفته شده است .

یکی از مهمترین تجهیزاتی که یگان های متحرک هجومی باید داشته باشند سلاح های تک تیر انداز است که از سال گذشته تحویل یگان ها شده است و نسبت به آموزش این گونه سلاح ها پیش بینی های لازم انجام شده است و تا کنون نیز نیروهای زبده ای را در این حوزه، سرمایه نیروی زمینی ارتش شده است .

باید از این تریبون استفاده و اعلام نمایم که ما یگان های پیاده، زرهی ، توپخانه و …  را نیز برنامه های خاصی را پیش بینی کرده ایم به ویژه یکی از برنامه هایی را که در طرح ها دیده شده است و در آینده نزدیک از آن خبرهایی شنیده می شود هوشمند سازی یگان های توپخانه است که در دستور کار نیروی زمینی ارتش است .

 

**مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا سال ۹۶ را سال “اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ” نامگذاری فرمودند ، نیروی زمین ارتش در این راستا چه برنامه هایی را دارد ؟

به نکته بسیار خوبی اشاره داشته اید ، نیروی زمینی ارتش مطیع امر ولایت است و در این مسیر نیز به جرات می خواهم بیان کنم که جزء اولین ارگان و یا سازمانی هستیم که برنامه ریزی های بسیار خوبی را انجام دادیم که آنرا به اختصار تشریح می کنم :

نیروی زمینی ارتش در سال جاری به چهار خط تولید بسیار گسترده در زمینه های قطعات و لوازم ادوات راهبردی مخصوصا ادواتی که در چرخه دفاعی از آن می بایست استفاده و بهرمند شویم راه اندازی کرده است .

یکی از مهمترین بخش های خط تولید ، خط تولید لوازم بالگردی برای بالگردهای هوانیروز قهرمان است ما در این زمینه باید به بهترین شکل ممکن کار کنیم تا همچنان هوانیروزی با آمادگی رزمی بالا و پر توان داشته باشیم .

البته در این خصوص به دستاوردهای بسیار جدیدی از جمله دوربین های دید در شب برای پرواز بالگردی نائل شدیم که در ایام ۲۹ فروردین و در روز رژه با صلابت روز ارتش در جوار مرقد مطهر حضرت امام خمینی (ره) رونمایی خواهد شد .

نیروی زمینی ارتش در امتثال منویات فرماندهی معظم کل قوا مبنی بر تولید و اشتغال ، استار برنامه ای خود را زده است و ان شا الله در آینده نزدیک در این حوزه خبرهای بسیار خوبی به سمع و نظر ملت شریف ایران اسلامی خواهد رسید .

 

** آیا در روز ارتش دستاورد های جدیدی از نیروی زمینی ارتش رونمایی خواهد شد ؟

در راستای ارتقاء و توانمندی های  نیروی بزرگ زمینی ارتش  این نیرو در حال حاضر با داشتن کارکنان مومن و متخصص به ویژه در زمینه طراحی و تولید تجهیزات مورد نیاز به فناوری های جدیدی دست یافته است ، روز ارتش بهانه ای است که بخشی از دستاوردها و توانمندی های نیروی زمینی ارتش را رونمایی کنیم . در این هفته نیز دستاورد های جدید نیروی زمینی ارتش که با همکاری صنعت دفاعی و سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی کشور تولید شده است رونمایی می شود . که از جمله سلاح تک تیر انداز نیمه اتوماتیک کالیبر ۵۰ با نام “حیدر” که قدرت بسیار بالای را در از بین بردن دشمن دارد .

دومین دستاورد ، خودروی تاکتیکی ۸*۸ مجهز به سامانه مین ریزی با عنوان “حیدر ۵” که قابلیت حرکت در خشکی و آب را دارد و دارای در های باز شونده و اتوماتیک و قابلیت پرتاب مین را دارد . دستاورد دیگر نیروی زمینی ارتش خودروی تاکتیکی ۸*۸ ارتقاء یافته با برجک جدید با نام “حیدر ۶” مجهز به توپ ۷۳ م.م .

تریلی سه محور که می تواند همزمان تعداد دو دستگاه نفربر را حمل نماید که با نام “سلیمان ۱” رونمایی شده است .

البته اینها بخشی از دستاوردهای جدید نیروی زمینی ارتش است که قابلیت انتشار و رونمایی را دارد .

 

** با توجه به شرایط حاکم بر منطقه و حضور گروهک های تکفیری و ادعاهای آنها ، پاسخ شما در خصوص تحرکات آنها را بیان فرمایید؟

آمادگی رزمی یگان های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در منطقه زبانزد همه کشورهای منطقه است و صد البته که به جهت منحوس بودن این نوع گروهک ها واقعا انسان شرم می کند که نامی از آنها ببرد و مهمتر از همه گروهک های تکفیری و تروریستی را اصلا به صورت یگان نظامی حساب نمی آوریم و آنها را در حد و اندازه خود نمی بینیم و به همین منظور نیازی به تفکر هم در خصوص آنها نیست.

البته که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به جهت داشتن فرماندهی با بصیرت و آگاه و همچنین نیرو های با ایمان و متخصص و با آمادگی رزمی بالا، به صورت تمام وقت در خدمت ولایت بوده و همیشه بیدار و هوشیار به پاسداری از مرزهای جمهوری اسلامی ایران می پردازند و چنانچه دشمن کوچکترین تعرضی را بخواهد به خاک مقدسمان داشته باشد در نطفه طومارشان را در هم می پیچند .

 

** در خصوص برنامه های معیشتی کارکنان جان برکف نیروی زمینی ارتش چنانچه مواردی هست تشریح فرمایید؟

نکته بسیار خوبی را مطرح کردید ، بنده در اولین شرفیابی خود محضر نورانی فرماندهی معظم کل قوا ، معظم له موارد بسیار با اهمیتی را به بنده امر فرمودند که یکی از آنها در خصوص معیشت و تکریم کارکنان و خانواده های آنه بوده است . بلافاصله بنده در نیروی زمینی ارتش با حضور همکارانم جلسه ای را برگزار کردم و اوامر و منویات حضرت آقا را مطرح و برنامه ریزی های مناسبی را برای اجرایی کردن اوامر تنظیم کردیم که چندین طرح شد و در حال اجرای آن هستیم .

رسیدگی به بیماران صعب العلاج، حقوق کارکنان، کمک به امر ازدواج که از سنت های پیامبر (ع)، تکریم کارکنان و…. البته تمامی برنامه هایی را که در جهت معیشت کارکنان در نظر گرفته شده است باید با همت و همکاری تک تک کارکنان باشد و در غیر این صورت کار به کندی پیش خواهد رفت . مهمترین بازخورد اجرای برنامه های معیشتی در نیروی زمینی ارتش بالا رفتن روحیه خدمتی در کارکنان است .

 

 

** یکی از یگان های نیروی زمینی ارتش تیپ ۶۵ نیروی ویژه مخصوص است، آیا برنامه هایی برای ارتقاء آمادگی رزمی و فعالیت های این تیپ به عنوان تیپ واکنش سریع و یا متحرک هجومی دارید، چنانچه مواردی هست بیان نمایید؟

تیپ ۶۵ نیروی ویژه از یگان های منحصر به فرد نیروی زمیینی ارتش است که در سال جاری نگاه ویژه ای را به این تیپ داشته ایم ، به جهت حفظ آمادگی رزمی این یگان برنامه های آموزشی بسیار سخت و مهمی را در نظر داریم، تجهیزات خوبی را از تجهیزات مورد استفاده در بالاترین نقطه استفاده یعنی چترهای پرواز که در آسمان کاربرد دارد و تا وسایل و تجهیزاتی که در زیر دریا مورد استفاده قرار دارد را در اختیار تیپ ۶۵ قرار دادیم و تا کنون برای آمادگی این یگان که مورد علاقه همه قشرها است فراهم کردیم .

این نیروی منحصر به فرد این آمادگی را دارد که در هر نقطه ای تحرکی از سوی دشمن انجام شود وارد و در کمترین زمان ممکن تهدیدات را خنثی نماید .

 

سخن پایانی…

فرا رسیدن ۲۹ فروردین روز ارتش و یا به تعبیری تولد دوباره ارتش جمهوری اسلامی ایران را محضر مقام عظمای ولایت فرماندهی معظم کل قوا، خانواده های معزز شهدا، جانبازان، ایثارگران ، ملت بزرگ ایران و کارکنان ارتش جمهوری اسلامی تبریک و تهنیت عرض می کنم و بار دیگر اعلام می کنم ایمان راسخف ولایت مداری ، اقتدار و ایستادگی ، آمادگی رزمی بالای نیرو های مسلح خاری در چشم دشمنان نظام و امینت و آرامش و دلگرمی برای ملت ولایت مدار هستندو وقتی دشمن به سد های فولادین مقاومت و ایستادگی نگاه می کند آنچرا که در اندیشه برای تعرض به کشور دارد تهی خواهد دید .

 

انتهای پیام./