به گزارش گروه دانشگاه کیوسنا،  بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران با ارسال نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، رئیس جمهور از اقدامات دولت برای برقراری عدالت مالیاتی به شدت انتقاد و اعلام کرد: «رئیس جمهور محترم، جهت اثبات غفلت جنابعالی و مسئولین دولتی از برقراری عدالت مالیاتی همین بس که در نظام مالیاتی آمریکا ۷۰ درصد از کل مالیات از بالاترین دهک گرفته می‌شود؛ اما دولت جنابعالی بعد از ۸ ماه کشمش برای نصب کارتخوان در مطب پزشکان سرمایه‌دار نه تنها به توفیقی نمی‌رسد بلکه در آخر به کارانه پزشکان معافیت مالیاتی نیز اعطا می‌کند».   

متن کامل نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ریاست محترم جمهور 

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی 

سلام علیکم

همانطورکه مستحضرید یکی از نقاط ضعف اساسی کشور، وابستگی بودجه دولت به درآمد‌های حاصل از خام‌فروشی نفت است. این موضوع باعث شده که دشمنان این ملت با اعمال تحریم‌های نفتی بودجه دولت را کاهش دهند و دست دولت را برای ارائه خدمات زیرساختی و رفاهی و پرداخت یارانه‌ها به مردم کوتاه کرده و بدین صورت به دولت و مردم ایران فشار‌های اقتصادی تحمیل کنند. فلذا بررسی راهکار‌های موجود برای رهایی از اقتصاد نفتی باید در دستور کار جدی دولت و مجلس قرار گیرد.

کارشناسان معتقدند که راهکار اصلی جبران کسری بودجه دولت و کمک به دهک‌های پایین جامعه در قالب یارانه، اصلاح نظام مالیاتی کشور است. موضوعی که ظاهرا به طرز عجیبی مورد غفلت شخص جنابعالی و مسئولین دولتی قرار گرفته است؛ به گونه‌ای که جنابعالی در آخرین اظهارنظر‌های خود درباره راهکار‌های دولت برای حمایت از مردم فرموده‌اید: «برای حمایت از مردم ۳ راهکار بیشتر نداریم، یا باید مالیات مردم را افزایش دهیم و از محل درآمد حاصل از آن پرداخت‌ها را به مردم انجام دهیم یا باید نفت بیشتری صادر کنیم و از محل آن این هزینه‌ها را تامین کنیم و یا باید از یارانه‌ها بکاهیم و به مردم برگردانیم».  

این اظهارنظر حاکی از این است که جنابعالی، اصلاح نظام مالیاتی را به معنای اخذ مالیات بیشتر از مردم میدانید درحالیکه مشکل اصلی نظام مالیاتی کشور، معافیت‌های بدون منطق و فرار‎های مالیاتی میلیاردِرها و پردرآمد‌ها در اقتصاد کشور است. در این راستا بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران نکاتی را به سمع و نظرتان میرساند:

همانطور که گفته شد تامین بودجه دولت و منابع یارانه‌ها از طریق اخذ مالیات به هیچ وجه به معنای افزایش بار مالیاتی بر دوش مردم نیست؛ بلکه به این معناست که دولت از فرار‌های مالیاتی چندین‌وچند هزارمیلیارد تومانی اقشار پردرآمد جلوگیری کند. در حال حاضر سازوکار اخذ مالیات در کشور به شدت ناعادلانه است. در این سازوکار از دهک‌های پایین جامعه به تمام و کمال مالیات اخذ می‌شود، اما دهک‌های بالای جامعه که درآمد‌های میلیاردی داشته به راحتی فرار‌های مالیاتی نجومی دارند. در نتیجه سازوکار اخذ مالیات در ایران دقیقا برعکس کشور‌های پیشرفته دنیا است.

در اکثر کشور‌های پیشرفته دنیا بار اصلی پرداخت مالیات بر دوش اقشار پردرآمد آن جامعه است. برای مثال در آمریکا ۹۷ درصد مالیات از ۵۰ درصد بالای جامعه گرفته می‌شود، این در حالی است که سهم ۵۰ درصد کم درآمد، تنها ۳ درصد بوده است. همچنین در این کشور بالاترین دهک جامعه حدود ۷۰ درصد از کل مالیات را پرداخت می‌کند؛ درحالیکه طبق آمارها، بالاترین دهک در ایران تنها ۳ درصد از کل مالیات پرداختی سهم دارد. اخیرا سازمان امور مالیاتی اعلام کرده است که تاکنون توانسته ۳۰۰ هزار میلیاردِر را شناسایی کند که بیش از نیمی از آن‌ها یکبار هم مالیات پرداخت نکرده‌اند و مابقی نیز مالیات حقه را نمی‌پرداختند و به روش‌های مختلف فرارمالیاتی داشتند.

یک محاسبات سرانگشتی نشان میدهد که میزان فرارمالیاتی همین ۳۰۰ هزار میلیاردِری که فعلا شناسایی شده‌اند حداقل ۶۰ هزار میلیارد تومان است. یعنی دوبرابر مبلغ یارانه‌های حمایتی که از طریق افزایش قیمت بنزین به مردم داده خواهد شد. نکته جالب اینکه در کشوری که کارمندان دولت و معلمان مظلوم قبل از دریافت حقوق، مالیات‌شان کسر می‌شود؛ اصناف پردرآمدی مانند پزشکان و وکلا هستند که ثابت شده فرارمالیاتی ۷ هزار و ۱۲ هزار میلیارد تومانی دارند و باز هم زیربار اجرای قانون نمی‌روند.

در واقع مشکل اصلی نظام مالیاتی، فرارمالیاتی میلیاردِرها در اقتصاد کشور است که درصورتی که این معضل بزرگ حل شود هم مشکل بودجه دولت حل خواهد شد و هم منابع یارانه‌های پرداختی به مردم افزایش خواهد یافت. این زیبنده‌ی نظام اسلامی نیست که تحت لوای عدالتخواهی، بیشترین مالیات را از معلمان مظلوم بگیرد درحالیکه حداقل ۳۰۰ هزار میلیاردِر هستند که مالیات خود را نمی‌پردازند. در واقع مالیات یکی از ابزار‌های دولت برای برقراری عدالت است و دولت باید از اقشار میلیاردِر بیشترین مالیات را بگیرد و از منابع آن به دهک‌های متوسط و پایین جامعه یارانه بدهد یا برای آن‌ها امکانات رفاهی فراهم کند.

همچنین ساماندهی نظام مالیاتی و اخذ مالیات از پردرآمد‌ها یکی از راهکار‌های جدی برای رهایی از بودجه نفتی است. بررسی کشور‌های پیشرفته نشان میدهد که بخش اعظم بودجه دولت از طریق اخذ مالیات از پردرآمد‌ها تامین می‌شود. برای بررسی دقیق‌تر این موضوع به شاخص تلاش مالیاتی (نسبت مالیات به GDP) مراجعه کرد. این شاخص در ایران ۷ درصد بوده است. درحالیکه میانگین جهانی معادل ۱۴ درصد (دو برابر ایران) و در کشور‌های عضو OECD به ۲۵ الی ۳۰ درصد می‌رسد. در نتیجه طبق این شاخص، درآمد‌های مالیاتی کشور باید دو برابر شده و ۱۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش یابد. در حال حاضر این ۱۵۰ هزار میلیارد تومن به جای خزانه دولت و جیب مردم در جیب اقلیتی میلیاردِر است.

رئیس جمهور محترم، جهت اثبات غفلت جنابعالی و مسئولین دولتی از برقراری عدالت مالیاتی همین بس که در نظام مالیاتی آمریکا ۷۰ درصد از کل مالیات از بالاترین دهک گرفته می‌شود؛ اما دولت جنابعالی بعد از ۸ ماه کشمش برای نصب کارتخوان در مطب پزشکان سرمایه‌دار نه تنها به توفیقی نمی‌رسد بلکه در آخر به کارانه پزشکان معافیت مالیاتی نیز اعطا می‌کند. درحالیکه دولت می‌بایست با پردرآمد‌هایی که فرارمالیاتی می‌کنند با شدت تمام برخورد کند.

جنابعالی نیک مستحضرید که در سال جاری و سال آینده دولت با کسری بودجه ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی مواجه است که این موضوع جز با جلوگیری از فرارمالیاتی پردرآمد‌ها حل نخواهد شد. در واقع در یک نظام اقتصادی سالم میلیاردر‌ها باید بیشترین مالیات را پرداخت کنند و از محل درآمد آن‌ها بودجه دولت تامین شده و به مردم یارانه داده شود.   

در پایان، بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران از جنابعالی درخواست دارد که در اسرع وقت، اقدامات لازم جهت مبارزه با میلیاردِرهای فراری از مالیات را در دستور کار قرار دهد. همچنین این مجموعه آمادگی خود را برای هرگونه همکاری جهت ارائه، بررسی و پیاده‌سازی روش‌های اخذ مالیات از پردرآمدها، خدمتتان اعلام می‌کند. امید است که پیگیری‌های لازم از جانب جنابعالی و مسئولین مربوطه انجام گیرد؛ و من الله توفیق 
بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code